Zeytinyağlı Vişneli Yaprak Sarması

Çok şükür bu yıl vişneli tarifler deneme hayalimi gerçekleştirebiliyorum. Bahçedeki 1 ağacın hepi topu 2,5-3 kiloyu bulan ürünüyle neler neler yapıyorum bilseniz! Taze meyveli keke koydum, hoşafını yaptım, dondurdum sakladım.  Etli sarmada denemeyi planlarken karşıma yemek stilisti ve fotoğrafçı İnci Bak’ın Facebook sayfasında paylaştığı zeytinyağlı çeşidi çıkıverdi. Sevgili İnci’yi tanırım, elinin lezzetini, ruhunun güzelliğini bilirim. Tarifini; ev halkının, çevremde tattıracaklarımın damak tadını da dikkate alarak küçük değişikliklerle uyguladım.

İnci’m taze asma yaprağı ve kırmızı soğan kullanmayı öneriyor. Ben ise sevgili komşum Gülay Abla’nın paylaştığı tuza basılı Bodrum asma yapraklarını ve evde kendi halindeki bildiğiniz kuru soğanları kullandım. Taze naneye dereotunu da yakıştırıp ekledim. Elimi tarçın serperken korkak alıştırdım, orijinal tarifte 1 tatlı kaşığı ölçüsü veriliyor. Bir de suyunu daha fazla koydum, ancak pişti pirinçler.

Dokuzuncu Bulut bloğunun sahibi Aslı’mın dediği gibi; bu tarif alışkanlık yaratıyor. Üzüm ve fıstıksız sarmayı ağzıma koymayı istemeyen ben, vişnenin verdiği tatlı mayhoşluğa bayıldım. Şimdi sıra arşivdeki etli vişne sarması tarifini uygulamada. Kardeşim Ayşen ile Galata Kiva’da tattığımızda kendimizden geçmiştik. Bakalım benzer lezzeti yakalayabilecek miyim?

zeytinyaglivisneliyapraksarmasi

Kaynak: Yemek Stilisti ve Fotoğrafçı İnci Bak