Üstteki Kadın – Woman on Top

Adeta Brezilya dizisi tadında bir romantik komedi filmi. Kimi sıkılabilir hatta izlemeyi gereksiz bile bulabilir. Oysa ki vizyona girdiği yıl Cannes Film Festivali’nde gösterilmeye değer bulundu. Filmin çekildiği dönemde 26 yaşında olan Penelope Cruz rolünün hakkını veriyor. Sadece filmdeki erkekleri değil, izleyenleri de büyülüyor.

woman-on-top-1

Brezilyalı Isabella Oliveira’nın bir rahatsızlığı var, tempolu hareketleri ancak kendi yönettiği zaman yapabiliyor. Asansöre binemiyor, başkasının kullandığı arabada yol alamıyor… Hayatını oldukça zorlaştıran bu özelliği aynı zamanda bir hayır da getiriyor. Zamanının çoğunu evde geçirdiğinden doğuştan gelen yemek yapma becerisini geliştiriyor. Film bu ya, arada aşık olmaya zaman buluyor. Tutkuyla bağlı olduğu Toninho ile beklenen sona ulaşıp evleniyorlar ve birlikte bir restoran işletiyorlar.

woman-on-top-5

Yemekleri ve aşkları dillere destan. Ancak evliliklerinin iç yüzüne bakıldığında Toninho mutlu değil. Isabella yatak odalarında da tempolu hareketleri yöneten konumunda. Film de adını bu pozisyona verilen addan alıyor. Toninho bir süre sonra sıkılıyor, maceraya atılarak aşkına ihanet ediyor.

woman-on-top11

Isabella’nın gözündeki perde iniyor ve evlenmeden önceki hayalinin peşine düşüyor. Dünyaca ünlü bir aşçı olmak için San Francisco’ya transeksüel arkadaşı Monica’nın yanına taşınıyor. Bu karaktere can veren ise Harold Perrineau Jr. Hani Matrix’teki “Link”, Lost’taki “Michael Dawson”.

woman-on-top-2

Isabella, bir takım tesadüfler sonucu kendini “Passion Food” adlı erotik yemek programını sunarken buluyor. Bu arada aşkını yeniden kazanmaya çalışan eşi Toninho peşi sıra San Francisco’ya geliyor. Programın yapımcısı Cliff’in ilgisine de bir süre kayıtsız kalamayan Isabella, Brezilyalı Deniz Tanrıçası Yemanja’dan yardım alarak işleri tatlıya bağlıyor ve kalbinin sesini dinliyor.

Filmde bol tropikal sebze ve meyveli görüntüler yer alıyor. Kırmızı biber ve muz başrolleri paylaşıyor. Bitmiş bir tabak görmeniz, bir tarifi üç aşağı beş yukarı duymanız pek mümkün değil. Bununla birlikte ilginçtir ki Brezilya Mutfağı’na merak uyandırıyor.

Her şey bir yana Luis Enrique Bacalov tarafından bestelenen soundtrack kulağın pasını siliyor. Bacalov Oscar’a iki kez aday gösterilen, 1996’da Il Postino filmiyle ödül alan bir besteci.

woman-on-top_afis

Üstteki Kadın – Woman on Top

Yönetmen    : Fina Torres

Senaryo        : Vera Blasi

Oyuncular    : Penelope Cruz, Murilo Benicio, Harold Perrineau Jr., Mark Feuerstein, John de Lancie, Anne Ramsey, Ana Gasteyer

ABD yapımı, 2000