Uluslararası Kaybolan Lezzetler Festivali’nin İlki 6-7-8 Haziran’da Düzenleniyor.

Mutfak kültürü mirasımızı sahiplenen tek festival olma iddiasıyla düzenlenen “Uluslararası Kaybolan Lezzetler Festivali” bu yıl ilk kez düzenleniyor. 6-7-8 Haziran’da İlkbahar&Yaz Yemekleri, 10-11-12 Ekim’de Sonbahar&Kış Yemekleri olmak üzere yılda iki kez gerçekleşecek “Kaybolan Lezzetler Festivali”nin adresi, butik otel ve restoranlarıyla gerçek bir gurme destinasyonu haline gelen İzmir Alaçatı.

IMG_5408

Kaybolan Lezzetler Festivali’nin amacı; ülkemizin köklü tarihi boyunca evlerde pişirilmiş, ancak geleneklerin korunamaması ya da yeni nesillere aktarılmaması sonucu bugün unutulmuş tüm lezzetleri yeniden gün yüzüne çıkarmak ve dünyaya tanıtmak. Bu amaca dört ana aşama doğrultusunda ulaşılıyor. Aşamalar kültür mozağini oluşturan yerel mutfakların özel bir komite tarafından yerinde incelenmesi ile başlıyor. Yörede yaşayanlardan alınan tarifler birebir yazıya aktarılıyor. İkinci aşama, belirlenen tariflerin uygulanması ve son haliyle belgelenmesi. Belgelenen tarifler, çeşitli sokak etkinlikleri, yarışma ve workshoplarla uygulatılıyor. Son ve en önemli aşama ise kaybolmuş bu lezzetlerin basın, medya, televizyon gibi araçlarla kitlelere tanıtılması. Ortaya çıkarılan tariflerin, bir kitap haline getirilerek basılacak olması ise dökümantasyon adına önem taşımakta.

Kapamada pisen otlu bosnak boregi

Bu yıl festivalin teması olarak seçilen il İzmir. Levanten, Musevi ve Rum kültürünün harmanıyla şekillenen İzmir, Avrupa’daki kıyı şehirlerinin kurulmasına da öncülük etmiş çok önemli bir lokasyon. Şehir ayrıca Sakız Adası ve Girit ile gerçekleşecek işbirliğiyle festivale uluslararası bir kimlik de kazandıracak. Her iki yakada düzenlenecek tanıtımlarla kaybolan lezzetler dünyaya tanıtılacak.

Sutte Levrek

Bu yıl festivalin ön hazırlıkları kapsamında; aralarında Ödemiş, Foça ve Mordoğan’ın da bulunduğu 30 farklı İzmir ilçesi dolaşılarak gerçekleştirilen lezzet avı; çeşitli halkevleri, esnaf lokantaları, şefler ve eski lezzetleri mutfağında pişiren evleri kapsadı. Bu keşiflerde belirlenerek uygulanan ve belgelenen tarifler festivalde tanıtılacak. Aralarından seçilen 30 farklı tarif ise festival sırasında gerçekleşecek yemek yarışmasında yarışacak.

Kapamada Izmir Kofte

Festival süresince Alaçatı’nın tüm sokaklarında unutulan lezzetler pişecek. Şeflerin katılımıyla gerçekleştirilecek workshoplarda katılımcılar kaybolan lezzetleri daha yakından tanıyacak. Alaçatı restoranlarının menülerinde, kaybolan tariflere yer verilecek. Ünlü konukların, gurme yazarların sohbet ve imza stantları, eğlenceli tadımlar ve daha pek çok keyifli etkinlik konukları bekliyor olacak.

Ayrıntılı bilgiyi www.kaybolanlezzetler.com ‘dan alabilirsiniz.