Anneciğim’den Şam Tatlısı

Kısmetse bir ara size annemin mantısını anlatacağım, yaparken çekeceğim fotoğrafları eşliğinde. Mantıyı anneme özel tarif olarak bırakıyorum, evde de yapmıyorum. Mantı, eve giderken annemin “Sana ne yapayım kızım?” sorusuna verdiğim çok özel yanıtım, nazlanmam. Neyse uzun hikaye, sırası gelecek :)

Sizi annemle, mantıya dek başka tariflerde buluşturayım, örneğin Şam tatlısı, vazgeçilmezidir. Armut dibine düşmüş, ben de severim.

Bir dönem Ortaköy’de otururken adettendi, pazar günleri de sahile inerdim. Orada teyzeler gözleme yapar, evde yaptıklarını satar falan ya. Hah işte orada, teyze diyemeyeceğim genç bir hanım, Şam tatlısı satıyordu, baktım üzeri sert ve parlak görünümlü değil. Sohbet ederken uygun bir tarif bulamadığından yakındı. Sonraki hafta kaptım tarifi götürdüm. Takip etmedim, belki hala bu tarifle yaptıklarını satıyordur.

Malzemeler:
1,5 su bardağı yoğurt,
3 su bardağı irmik,
1,5 su bardağı toz şeker,
1 paket karbonat,
1 paket vanilya,
2 avuç kabuksuz yer fıstığı,
Fırın kabı için yağ

Şerbeti için:
3,5 su bardağı toz şeker,
2 su bardağı su

Sert kabuğu için:
1 yumurtanın sarısı,
2 yemek kaşığı yoğurt

25×40 cm ölçülerinde tepsi

Üstüne de kaymaklı dondurma yakışır!

Yapılışı:
Yoğurt, irmik, toz şeker, karbonat ve vanilyayı karıştırın. Fırın kabınızı yağlayın ve karışımı dökün. Tatlının üstünde sert bir kabuk oluşması için yumurta sarısı ile yoğurdu çırpıp tatlının üzerine yayın.

Şimdi sabırla yer fıstıklarını dizme sırası geldi. Tuzsuz ve kabuksuz fıstık bulamadıysanız problem etmeyin. Kabuklarını soyun ve kısa süre suda bekletin. Yer fıstıklarını ikiye ayırıp fırın kabındaki karışım üzerinde otoban şeritleri oluşturacak şekilde dizin. Yer fıstığından oluşan çizgiler çok yakın olmasın, unutmayın bu şeritler arasından keseceksiniz. Önceden 190 dereceye ısıttığınız fırında, üzeri kızarana ve içi pişene dek tutun.

Şerbeti, pişen tatlıyı soğumaya bıraktığınızda yapmanızı öneririm. Tencereye şeker ve suyu alın, orta ateşte kaynatın. Başlarda şekerin erimesi için karıştırmak lazım tabii. Şerbet koyu kıvama gelince ateşten alın ve soğuk tatlı üzerine yavaş yavaş dökün. Yani nedir, şerbet sıcak, tatlı soğuk olacak.

İzleyiciler