Özge’den Reçelli Kurabiye

Bugün iki arkadaşımdan nefis lezzette tarifler aldım. Ancak iş uygulamaya gelince engelle karşılaştım. Yeni fırınım ve ben henüz iyi bir ikili olamadık. Özge’den aldığım reçelli kurabiyeyi yaptıktan sonra nasılsa hala gülümseyebiliyorum.

Özge reçelli kurabiyesinin tarifini, püf noktalarını vurgulaya vurgulaya anlattı. Bunca yıldır kurabiye yapmış insanım, tedirgin olduğumu itiraf etmeliyim :) Eşimden rica ettim, kurabiye yapım aşamalarını görüntüledi. Bakalım Özge’den “Olur!” alacak mıyım?

Malzemeler:
1 paket margarin,
2 yumurta,
4 çorba kaşığı pudra şekeri,
1 paket vanilya,
3 yemek kaşığı toz şeker,
Aldığı kadar un,
İstediğiniz bir reçel

Yapılışı:
Yumurtaların sarı ve beyazlarını ayırın. Oda sıcaklığındaki margarini, 2 yumurtanın sarısını, pudra şekerini ve vanilyayı ellerinizle hamur haline getirin. Unu azar azar ekleyerek yoğurmaya devam edin.

Özge’nin püf noktalarından ilki bu aşamaya ilişkin: Hamurun olduğunu anlamak için parmağınızı hamura daldırın, çıkardığınızda yapışmıyorsa kıvamı gelmiştir.

Özge’nin ikinci püf noktası, kurabiyenin şeklini vermeyle ilgili: Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Parmaklarınızı birleştirip avuç içinizde çukur oluşturup hamuru yuvarlayın. Elinizin şeklini bozmadan diğer elinizin küçük parmağı ile vida gibi çevirerek çukur açın.

Kurabiyeyi önce yumurta akına, sonra da toz şekere batırıp yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye aralıklarla dizin. Fırına yerleştirip ısıyı 200 derece olarak seçin. 15-20 dk kadar pembeleşinceye kadar pişirin. Fırından çıkarıp soğumasını bekleyin.

Kurabiyelerin çukur bölümlerini reçelle doldurun. Özge bu kurabiyeye, ekşi tadıyla böğürtlen reçelinin yakıştığını söyledi. Ancak üzgünüm Özge’cim! Böğürtlen reçelimiz bitmiş, kurabiyelerimi frambuaz ile doldurdum. Tarifin için teşekkürler.

İzleyiciler