Fıstıklı Tahin Helvalı Kurabiye

Erzak çekmecelerimde kalan malzemeleri değerlendirdiğim tariflerden biri bu. Sizin de balık ziyafeti sonrası için alınan helvanızdan artmış olabilir. Eğer ki içi cevizli veya fıstıklı değilse 1 çay bardağı ölçüsünde kuruyemiş ilave edebilirsiniz. Elbette sade olarak da hazırlayabilirsiniz.

Tarifi Zerrin’imden aldım. Ondaki ölçüyü iki katına çıkarıp şekeri az kullandım. Bir süredir kek ve kurabiyelerde şekeri olabildiğince az kullanmaya çalışıyorum. Şekeri günün biri hayatımdan çıkaracağım günleri de hayal ediyorum.

fistiklitahinhelvalikurabiye_

Fıstıklı Tahin Helvalı Kurabiye

Malzemeler (21 adet)

  • 200 gr fıstıklı tahin helvası
  • 200 gr tereyağı (oda sıcaklığında)
  • 1 çay bardağı pudra şekeri
  • 4 su bardağı un
  • 1o gr (1 paket) hamur kabartma tozu
  • 5 gr (1 paket) vanilya
  • 6 yemek kaşığı süt

Yapılışı:

Tahin helvasını çatal ile ezip küçültün. Tereyağını, sütü, pudra şekerini, 1 bardak unu, kabartma tozunu ve vanilyayı hamur kabına koyun. Malzemeleri yoğururken kalan unu da azar azar ekleyin. İşleme 10 dakika daha devam edin ki kuru malzemeler yağı özümsesin.

Fırını 180 derecede ısınmaya alın. Tepsiye pişirme kağıdı serin. Hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar kopararak şekil verin. Bunun için benimki gibi kerebiç (tahta kurabiye) kalıbı veya dondurma kaşığı kullanabilirsiniz. Üstü düz yüzeyli bir kurabiye yapacaksanız varsa birer Şam fıstığı içi ile süsleyebilirsiniz.

Kurabiyeleri hafif karamelize olana dek pişirin. Üstü yumurtasız kurabiyeler bu aşamada zorlayabilir. En iyisi birini çevirip altına bakmak. İstediğiniz rengi orada görüyorsanız tepsiyi fırından alın. Benim fırınım yaklaşık 20 dakikada pişirdi. Kurabiyeler başta yumuşak olacaklar, soğudukça sertleşecekler, pişmedi diye endişe etmeyin.

İzleyiciler