Hapur Hupur Hamur Eğlencesi: Yummy Dough

Yenilebilir şekillendirme hamuru Yummy Dough, üzerindeki açıklamaları tamamen Türkçe olan bir kova içinde, 4 farklı renkte –sarı, yeşil, mavi, kırmızı- toz halinde satılıyor. Bu farklı renkleri birbirine karıştırarak yeni renkler elde etmek mümkün. Yummy Dough tozu, su ile karıştırıldığında pürüzsüz, yoğurulabilir, şekillendirebilir, pişirilebilir bir hamura dönüşüyor. Çiğ olarak yiyebileceğiniz gibi, fırınladıktan sonra da tüketebiliyorsunuz. Pişirilmemişi 2-3 gün streç filme sarılı olarak buzdolabında, pişmişi ise kavanoz içinde birkaç gün saklanabiliyor. 3 yaşından büyük çocuklar için tavsiye ediliyor. Şimdilik Nokta Kırtasiye ve Nezih Kitabevi’nden satın alabiliyorsunuz.

“Toyzeria Oyuncak, Lisans, Oyun ve Oyun Ekipmanları Fuarı”nda tanıştım bu yeni ürün ile. Almanya’nın en büyük pişirme karışımı üreticilerinden RUF Lebensmittelwerke KG, Quakenbrück tarafından üretiliyor, Türkiye’deki ithalatçı ve distribütör firma ise Mine Suyu İşletmeleri Ltd.

Bu üründen söz etmeye başladığımdan bu yana aklınıza içeriği takılmış olabilir. Buğday unu, şeker, yumurta tozu, palmiye yağı, buğday nişastası, nişasta, glikoz şurubu, maltodextrin’den oluşuyor. Renklendirme için de pancar, zerdeçal, süt proteini, flavouring ve E133 renklendirici kullanılıyor. Maalesef bu son madde, akıllarda soru işareti yaratan cinsinden. Çocukların tüketmemesi tavsiye ediliyor, Belçika, Fransa, İsviçre, İsveç, Avusturya, Norveç ve Almanya kullanımını yasaklayan ülkeler arasında.

Gelelim bir de oyuncak hamuruyla oynamaya alışmış çocuklara. Bunca zaman yenmemesi için az uğraşmadınız. Şimdi bu yeni ürünü kullanmaya karar verirseniz neler olacak dersiniz? Azıcık kafaları karışacak tabii.

Evdeki kurabiye hamuruyla oynamaları ve sonra yemelerini de yeğleyebilirsiniz. Kurabiye hamuru ile Yummy Dough’un farkı; ürünün özel yapısının, uzun süreli yoğurma ve şekillendirme işlemine olanak sağlaması ve parmaklara yapışmaması. Üretildiği özel un ve nişasta sayesinde çiğ yenildiğinde de karın ağrıtmıyor.

Kafalarda soru işareti yaratacak bazı sorular bir yana faydalı bir internet sitesi hazırlamışlar. http://www.hamureglencesi.com/ ‘dan ürün hakkında ayrıntılı bilgi edinebiliyor ve neler yaratabileceğinizi tek tek görüntülenmiş karelerle takip edebiliyorsunuz.