Çocukların Yemek Yapmayı Da Öğrenmesi Lazım!

Jamie Oliver, 16 Mayıs’ı “Food Revolution Day” Yemek Devrimi Günü ilan etti. Amacı; tüm çocukların yemeğin nereden geldiğini, nasıl pişirildiğini ve vücutlarını nasıl etkilediğini anlamalarını sağlamak. Çocukları yemek konusunda heyecanlandırmak, bilgilendirmek ve uzun, sağlıklı bir yaşama hazırlamak.

foodrevolutionday16may

Oliver neden böyle bir girişimde bulundu dersiniz? Çünkü;

  • Dünyada 43 milyondan fazla çocuk normalin altında kiloda veya obez. Böyle devam ederse 2020’de bu rakam 60 milyona çıkacak.
  • Diyet ve hareketsizlik nedeniyle ebeveynlerinden daha kısa yaşama sahip bir nesil oluştu.
  • Giderek daha az insan yemek pişiriyor, besleyici gıdalar yapıyor.
  • Dünyanın en ölümcül hastalıkları arasında diyetle bağlantılı hastalıklar sayılıyor, kalp yetmezliği gibi.
  • Tip 2 diabet, yetişkin hastalığı olarak bilinirken bugün 8 yaş altında bile görülebiliyor.
  • 8 yaşından önce yemek yapmayı öğrenen çocukların gelecekte yaklaşık haftada 5 kez yemek yaptığı biliniyor.

Jamie Oliver, iyi gıda pişirmenin önemini vurgularken, bunun sağlığımızı ve mutluluğumuzu nasıl etkilediği konusunda bir bilinç oluşturmayı amaçlıyor. Herkesin gıdalar hakkında bilgili olması gerektiğine ve bunun başta çocukların yemeği anlamasıyla ve onların yemek pişirmeye özendirilerek ömür boyu sürecek bir yemek tutkusu oluşturulması gerektiğini inanıyor.

foodrevolutionday
74 ülkede ve Türkiye’de kutlanan Food Revolution Day” Yemek Devrimi Günü’nde en temel hedef; çocukların yemek yapmayı öğrenmesi. Bu yıl Türkiye’de Jamie’s Italian ve MSA Mutfak Sanatları Akademisi bu özel güne öncülük ediyor.Bu özel güne birçok şekilde katılmak mümkün, kendi aktivitenizi düzenleyebilir veya MSA ve Jamie’s Italian Türkiye tarafından düzenlenen bilgilendirme seminerine katılabilirsiniz.

Türkiye’de ayrıca, 16 Mayıs’a kadar, #FRD2014 ve #jamiesitaliantr hastag’i ile herkesin katılımına açık olan Instagram fotoğraf yarışması da gerçekleştirilecek. En beğenilen 10 fotoğrafın sürpriz hediyeler kazanacağı yarışmaya “Yemek Devrimi Günü” fikrini yansıtacak şekilde, malzemeler, yemek pişiren çocuklar veya yemeği paylaşan arkadaşlar gibi fotoğraflarla katılmak mümkün.

16 Mayıs Yemek Devrimi Günü’nde, Türkiye saati ile 16:00’da Jamie Oliver’ın sunacağı yemek dersi internetten izlenebilecek. Daha fazla bilgiyi www.FoodRevolutionDay.com ‘dan alabilirsiniz.