Etli Nohut Pişirirken Başınıza Neler Gelebilir?

Bir koşu taşınıp aranıza tekrar katıldım. Yerleşmek toplanmaktan kısa sürüyormuş meğer. Bir süre yaşanmışlığın ardından mekandan ayrılmak zor gelir, üşenirsiniz, toplanmak uzun sürebilir. Boş sayfa gibi tertemiz ev, badanalı duvarlar, yeni başlangıçlar derken, hayata tekrar katılmanın telaşıyla derhal yeni ev yerleştirilir. Sanıyorum başıma gelen bu!

İşte o derhal yerleşme aşamasında kaç yıllık eşimin bir huyunu öğrenmiş oldum. Her hafta nohut, fasulye yese sıkılmazmış! O halde etli nohut yemeği yeni evin ilk menüsü arasına giriverdi. Pirinç pilavını yanından esirmemedim elbette.

Nohut pişirirken başınıza neler gelebilir? Çeşit türlü nohut vardır, farklı zamanlarda pişerler, aynı zamanda su çekme oranları da değişiktir. İşte bu yüzden kendinize belli bir marka seçin, deneyimlerinizden memnun kalırsanız hep onu alın. İlk pişirmede nohutun piştiğini sanıp tekrar tekrar düdüklü tencereyi açıp kapatıp ocağa koyarsınız. Suyu az gelir, pişirmenin ortasında eklersiniz. Yılmayın, bunlar tecrübedir, ikinci pişirmede kolayca mutlu sona ulaşacağınız anlamına gelir.

 

 

 

İzleyiciler