Bu Turtanın İçinde Seda Sevgisi De Var!

Zaman zaman işyerindeki arkadaşlarımla blogumu ortak kullandığım hissine kapılıyorum. Bundan şikayetçi değilim. Ancak şu tarifleri onlar yapsa, ben fotoğraf çeksem, hazırdan yesem fena olmaz hani!

Şimdi mikrofon Seda’da! Bizim memleketin kızlarındandır, eli maharetli. Geçen hafta kar yağdığında yapıp Zeynep’le iki başına yediği elmalı turtayı facebookta cümle aleme duyurunca biletini kestik. “Hani bize, hani bize!” turtaları 3 gün sonra geldi. Seda’nın anlatımıyla tarif aşağıda, yalnız ön şartı var; fırından çıkınca sevginizi de serpiştireceksiniz.

Malzemeler:
Turta hamuru için:
1 yemek kaşığı tepeleme margarin,
3/4 su bardağı sıvı yağ,
4 yemek kaşığı toz şeker,
2 yumurta,
1 paket kabartma tozu,
Alabildiği kadar un (Yani 3 su bardağından biraz fazla)
Üzerine serpmek için pudra şekeri (isteğe bağlı)

İç malzeme için:
4 adet büyük boy elma,
¾ bardak şeker,
1 tatlı kaşığı tarçın,
1/2 su bardağı iri parçalar halinde ceviz (isteğe bağlı)

Yapılışı:
Elenmiş un, soğuk margarin, sıvı yağ, toz şeker ve1 yumurtayı yoğurma kabına koyun. Kabartma tozunu unun içine döküp elinizle şöyle bir karıştırın. Sonra tüm malzemeleri yoğurun. Hamur dökülen, kesinlikle tutmayan bir hal alır. Kuru olur yani. Hamurun yarısı ayrılır. Buzdolabına konulur. Diğer yarısına 1 yumurta daha eklenir ve turta hamuru halini alana kadar yoğurulur. Yağlı fırın kabına serilir.

Bu sırada elmaların kabukları soyulur ve rendelenir. Şeker ile pişirilir. Altını kapatınca tarçın ilave edilir, ılınması beklenir.

Fırın kabına serilen hamurun üzerine iç malzeme yayılır. Buzdolabındaki hamur bunun üzerine ufalanır.
180 derecelik fırında yaklaşık 40 dakika, üstü kızarana kadar pişirilir. Üzerine pudra şekeri dökmeseniz de olur. Benim gibi sevginizi serpiştirseniz yeter!

Yazı EtiketleriEtiketler: , ,

İzleyiciler