Domatesli Çiçek Biberi Turşusu

Saksılarda yetişen yeşilli, sarılı, kırmızılı biberleri görmek göz zevkimi okşar. Zaten süs biberidir ya diğer adı. Çiçek biberi yiyebilmek büyüme göstergesiydi benim için. Kendimi bildim bileli soframızdan eksik olmadı. Çay tabağına alınan biberler, tuzluk ve ekmek sepetiyle birlikte gelirdi sofraya. Büyüklerim bütün bütün yerken minicik ellerimle çekinerek uzanırdım onlara. O kadar acıydı ki, önce küçük ısırıklar atarak sonra yarısını yiyerek alıştırdım kendimi. Bütün bir tanesini yiyebildiğimde yeni hedef koydum kendime; bakalım bir kerede kaç tane yiyebilecektim?

İşte acıya alışmam böyle oldu. Sülalede herkes acı yer. Hani ola ki aileye acı yiyemeyen damat veya gelin katılırsa yavaştan yavaştan alıştırılmaya çalışılır.

Yılın ilk turşusuna domatesli çiçek biberiyle başladım. Domates fiyatları yine aldı başını gidiyor. Zaten epeydir plastikten yapılmış gibi görünüyorlar gözüme. Demek ki mevsiminde yetişenlerle hazırlanan domates rendelerini ve doğranmış domatesleri kullanma zamanım geldi. Bu turşuyu da Yonca Gıda’nın domates rendesiyle hazırladım. Turşumun sosunu tarhana çorbasına döküp biberini dişleyeceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum.

Malzemeler:
350 gr domates rendesi,
2 demet çiçek biberi,
1 çay bardağı sirke,
5-6 diş sarımsak,
1 tatlı kışığı tuz,
Bir fiske toz şeker

Yapılışı:
Çiçek biberleri yıkayın. Sosun içine işleyebilmesi için ya saplarını şapkasıyla birlikte koparın ya da kürdanla bir kaç yerinde delikler açın.

Yonca Gıda’nın rendelenmiş domatesinin yarısını tencereye koyun. Sarımsakların kabuklarını soyup bir kaç parçaya kesin. Tuzu ve şekeri de bunlara ekleyip orta ateşte kaynayana kadar arada karıştırarak pişirin.

Sirkeyi ve biberleri ekleyip bir taşım kadar kaynatın. Kavanoza tüm karışımı dökün, ağzını kapatın ve ters çevirerek soğuyana dek bekletin. Serin ve güneş görmeyen bir yere alın, yaklaşık 10 gün sonra hazır olacaktır.

İzleyiciler