Bir Varmış Bir Yokmuş

Birleşik Devletler’e yerleşen Doğu Avrupalı, İskandinav ve İngiliz göçmenlerinin en büyük katkısı kurabiye yapma geleneğini getirmiş olmaları. Kurabiye terimi ilk defa Birleşik Devletler’de, Hollanda kolonileri kendi koekje’lerini (küçük kekler) New York’a getirdiğinde kullanıldı. Bu dönemde, daha güvenilir yemek pişirilen odun ateşi ve kömür yakan fırınlarla tanışıldı. Kurabiyelerin popülaritesi ve kurabiye yapımı kısa zamanda yayıldı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde kurabiye kelimesi ve anlamı değişiyor. İskoçya’da kurabiye, çırpılmış krema ya da ince krema sürülen tatlı bir bisküvi ekmektir. İngiltere ve Fransa’da kurabiyeler, bisküvi olarak bilinir. Birleşik Devletler’de kurabiye terimi geniş, yumuşak bir tür yağlı çöreği tanımlar.

damlacikolatalikurabiye

Tarihsel bilgilerin ardından evimizin gerçeğine dönelim. Elimizde aşağıdaki malzemeler varsa yarım saate nefis kurabiyeleriniz olacağını garanti ederim. Üstelik içindeki yulaf ezmesi ve bitter çikolata damlaları, suçu hafifletir cinsten. Bunu, yaz öncesi formuna dikkat edenler için söylüyorum. Kısa sürede pişireceğiniz kurabiyeler ne kadar sürede biter bilemem, size kalmış. Bir varmıııııış, bir yokmuuuuuş :)

Damla Çikolatalı Kurabiye

Malzemeler (20 kurabiye):

  • 1/2 su bardağı tuzsuz tereyağı,
  • 1/2 su bardağı kahverengi şeker,
  • 1 adet yumurta,
  • 1 paket vanilya,
  • 1 paket hamur kabartma tozu,
  • 1, 1/4 su bardağı un,
  • 1 su bardağı yulaf ezmesi,
  • 3/4 bardağı bitter damla çikolata

Yapılışı:

Fırını 190 derecede ısıtın. Tepsinize pişirme kağıdı serin, ön hazırlıklar tamam.

Küp kesip oda ısısında beklettiğiniz tereyağını, yine oda sıcaklığındaki yumurtayı ve şekeri, derin kasede karıştırın. Soluk ve kabarık bir kıvam alana dek karıştırın, krema haline gelmeli.

Unu, kabartma tozu ve vanilyayı eleyerek karışıma ekleyin. Metal bir kaşıkla hafif karıştırın. Yulaf ezmesini ve damla çikolataları da döküp iyice harmanlayın.

damlacikolatalikurabiye_1

Karışımı bir kaşık yardımıyla ya da dondurma kaşığıyla tepsiye aralıklarla dizin. Soluk altın sarısı rengini alana dek (15-20 dakika) pişirin. 2-3 dakika fırın tepsisinin üstünde soğutun, sonra iyice soğuması için tel ızgaranın üzerine alın.

Kaynak: Dünyanın En Güzel Kurabiyeleri, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

İzleyiciler