Çilekli Limonata

Açık açık söylüyorum, cola’lara karşıyım! Caanııım şerbetler, taze sıkılmış meyve suları, en önemlisi de kana kana içilecek su varken cola’lar da neymiş? Şimdi şu anda aklıma geliverdi: Muhteşem Yüzyıl dizisi başladığından bu yana bir Osmanlı rüzgarıdır gidiyor. Kına gecelerinde Harem’deki cariyeler gibi giyiniliyor, mücevher firmaları Hürrem yüzükleri imal ediyor, hanımlar saçlarını Hürrem’in rengine boyuyor, dekorasyon desen almış başını gidiyor.

Özellikle Ramazan reklamlarında gördüğümüz sofralara, o plastik şişeleri oturtuveriyorlar ya canım sıkılıyor. Orada burada ecdadının yolundan gidiyorsun e be Türk evladı, sofrana da şerbetler koyuversene. Hem böylece evde vitrin bekleyen ördek başlı sürahi de sebep bulur, sık sık ortaya çıkar.

Zamanında blogta turunç şerbetine yer vermiştim -bana da ödev olsun tarifleri artırayım- şimdi konumuz limonata, hem de çileklisinden. Kıştan çıktık kendimizi dağa, bayıra, pikniğe vurduk. Limonlusu olur çileklisi olur, yapalım limonataları sağlıklı sağlıklı içelim pikniklerimizde.

cileklilimonata