Rüzgarda Uçar Küçük Kapaklı Tencereye Benzer

Onun adı aslen “vol au vent”, rüzgarda uçan anlamına geliyor, hafifliğini anlatıyor. İlk ünlü şef ve Fransız Mutfağı’nın babası kabul edilen Antonin Careme tarafından, 1800’lü yılların başında, Louis XV’in eşi Fransa Kraliçesi Lorraine Marie Leszczynska için icat edildi. Küçük kapaklı tencereye benziyor. Milföy hamuruyla hazırlanıyor. Daire hamurun üstüne, ortası delik birkaç hamur daha konuyor. İstenirse içi; sebze, karides, peynir ve meyve ile dolduruluyor. Küçük yuvarlak hamurlar da kapak oluveriyor. Fransız Mutfağı’na özgü börek “volovan”dan söz ediyorum elbette.

Sizin için internet dünyasında şöyle bir gezinerek elde ettim bu bilgileri. Yani çok okuyan bildi. Çok gezen de pişirecek şimdi. İglo Pratik Lezzetler Atölyesi’nde öğrendiğim kayısı dolgulu volovan bir içim su diyeyim ve son noktayı koyayım.

Malzemeler:

  • 1 paket İglo milföy hamuru
  • 1 yumurta
  • 1 kutu kayısı konservesi
  • 200 gr krem peynir
  • 200 ml krema
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 1 paket vanilya

Yapılışı:

Milföy hamurlarını oda sıcaklığında bekleterek çözülmelerini sağlayın. Büyük bir bardak veya kurabiye kalıbı ile hamurlardan 18 adet yuvarlak kesin. 6’sını pişirme kağıdı serili tepsiye dizin.

Kalan 12 daire hamurun ortasını çay bardağı ile kesip halkalar elde edin. Bunları tepsideki dairelerin üzerine, aralarına yapışması için yumurta akı sürerek ikişerli şekilde üst üste dizin. Oluşan katlı volovanların en üst katına da yumurta sarısı sürün. İsterseniz iri çekilmiş toz şekeriniz varsa volovanlara serpiştirebilirsiniz. Önceden 200 derecede ısıttığınız fırında kızarana dek, yani yaklaşık 20 dakika pişirin.

Onlar pişerken kremasını hazırlayalım. Kremayı, pudra şekeriyle birlikte krem şanti kıvamına gelene kadar çırpın. Krem peynir, bal ve vanilyayı ayrı bir kapta pürüzsüzleşene dek karıştırın. Şekerli kremayla bir araya getirip harmanlayın.

Kayısı konservelerinden 3 adetini süsleme için ayırın. Kalanını püre haline getirin. Pişen ve bir süre bekletilip soğutulan volovanların boşluklarını, yarısına kadar kayısı püresiyle doldurun. Kremalı karışımı sıkma torbasına alıp volovanların içine sıkıp ikinci katı oluşturun. Kayısı tanelerini en üste koyup dekore edin.

İzleyiciler