Nadiren Sevilen Sebzelerden Biri: Kereviz

Kereviz: işte nadiren sevilen sebzelerden biri. Oysa ki Eski Yunan Uygarlığı’nda iyi bilinen bir bitki olan kerevizin gıda olarak kullanımının ilk izlerine Sisam Adası kalıntılarında rastlanmış.

Kerevizin özellikle Güney Avrupa’da, Fransız Mutfağı’nda, Amerika’da Louisiana yemek kültüründe önemli yeri var. Emeril Lagasse’nin yemek programlarından bir kaçına rastladıysanız çorbalarını ve yahnilerini kerevizsiz yapmadığını görürsünüz, Louisiana geleneği der hep.

Neyse biz sözü getirelim kereviz salatasına…

Malzemeler:
3 orta boy kereviz,
3 yemek kaşığı süzme yoğurt,
3 yemek kaşığı mayonez,
Yarım limon suyu,
1 portakalın kabuğu,
2 yemek kaşığı portakal suyu,
1 diş sarımsak,
1/2 su bardağı iri çekilmiş ceviz,
Öğütülmüş karabiber,
Tuz,
Süsleme için ceviz ve maydanoz

Yapılışı:
Yoğurtu, mayonezi, portakal kabuğu rendesini ve suyunu, rendelenmiş sarımsağı, karabiber ve tuzu, derin bir kapta iyice karıştırın. Cevizlerden bir kaçını süsleme için bütün bırakın, diğerlerini irice çekin. Bunları da yoğurt karışımına ekleyin.

Kerevizlerin kabuklarını soyup irice rendeleyin. Hemen limon suyu ile karıştırın ki kararmasın. Kerevizler su saldıysa sıkın ve sosla karıştırın.

Servis tabağında kalıp yardımıyla kereviz salatası silindiri oluşturun. Bütün ceviz ve maydanoz ile süsleyin. İsterseniz zeytinyağı gezdirerek parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kaynak: http://www.bibilgi.com/ansiklopedi/Kereviz