Canıma Can Katan Domates Dolması

Canım şiddetle bir yiyecek çektiğinde anlarım ki onun içindeki yararlı vitaminlere, minerallere vb.lerine ihtiyaç duyuyorum. Vücudum sinyal veriyor, canımın çekmesini sağlayıp eksiğini tamamlıyor. Bugün bir arkadaşımla bu konu üzerine sohbet ediyorduk. Alkol alımının, kalsiyum eksikliği yarattığını belirtip alkol aldıktan sonra ayran içmek veya dondurma yemek istememizin altında yatan sebebe dikkat çekti. Hamilelerin toprak yemesi yine örneklerden biri. Vücudumuz bizi, eksiğimiz olan maddeye doğru yönlendiriyor.

Bu aralar her öğün domates dolması yiyesim var. Sebebini buraya bağladım. Domates başlı başına değer. İçine peynir, maydanoz, fesleğen, sarımsak girince tam da ağzıma layık bir lezzet oluyor. Kokusu, görünümü, lezzeti ve sulu tadıyla canıma can katıyor.

Malzemeler:
6 orta boy domates (üzerinde sapları olması makbul),
200 gr peynir (bir kaç çeşit),
1 yemek kaşığı tereyağ,
2 diş sarımsak,
1/4 demet maydanoz ve/veya fesleğen,
Pul biber, karabiber ve tuz,
Pişirme kağıdı

Yapılışı:
Domateslerin saplı bölümlerini, dolmamızın şapkası yapacağız. Bu nedenle yukarıdan bir daire şeklinde kesip kenara alın. Domateslerin içlerini oyun.

İç malzeme için bir kaseye, evdeki çeşit türlü peyniri rendeleyin veya ufalayın. Bu çeşitlerden biri kaşar gibi eriyen bir cins olursa sormayın keyfinize. Sarımsakları ve sert ise tereyağını da rendeleyin. Maydanozu ve fesleğenleri küçük küçük kesip karşıma baharatlarla birlikte ekleyin. Tuz miktarını kullandığınız peynirlerin tuz oranına göre ayarlayın.

İyice harmanladığınız bu malzemeleri domateslerin içine doldurun. Fırın kabınızı pişirme kağıdıyla kaplayıp üzerine dolmaları dizin. Üzerine şapkalarını takın. 200 derece fırında 15 dakika kadar pişirin.

İzleyiciler