Tül Perdeyi Çekin De Butlar Görünmesin

Zamane Kahvesi’nin Executive Chef’i Gökhan Tufan’ın 2. Geleneksel Sofra Buluşması’nda bizlere uygulamalı olarak gösterdiği tariflerden biri “Baklava Hamuruna Sarılı Fırınlanmış Tavuk”tu.

Malzemeler:

2 adet kemiksiz, derili tavuk budu,

1 kırmızı dolmalık biber,

1 sarı dolmalık biber,

1 orta boy kuru soğan,

3 gr dolmalık fıstık,

4 gr fesleğen,

4 diş sarımsak,

150 gr baklava yufkası,

10 gr zeytinyağı,

15 gr tereyağı

Yapılışı:

Fırınınızı 180 derecede ısıtmaya başlayın. Butları, rulo yaparak kullanacağımızdan önce biraz döverek inceltin. Sarımsaklar, fesleğen ve zeytinyağının bir kısmı ile marine edin.

Tavaya kalan zeytinyağını koyup kızdırın. Jülyen doğradığınız renkli biberleri, yarım ay şeklindeki soğanları ve dolmalık fıstıkları bir arada soteleyin. Bu harcı, marine ettiğiniz tavuk butlarına paylaştırın ve derili kısmı dışta kalacak şekilde rulo yapın. Birleşme noktalarını alta denk getirerek minik bir tepsiye dizin. 15 dakika pişirin. Süre sonunda fırından çıkarıp tamamen soğumasını bekleyin.

Baklava yufkalarını uzun geniş şeritler halinde kesin. Eriteceğiniz tereyağını yufkalara sürün ve yumuşamalarını sağlayın.

Baklava yufkalarını tül perdeye benzetirim. Tavuk butlarını yufkalar ile sarınca da üzerlerine tül perde çekmiş gibi oluyoruz sanki. Bana bakmayın siz, rulolarınızı 18o derecedeki sıcak fırında kızarana dek pişirin. Zamane Kahvesi bu yemeği, patates püresi ve sotelenmiş sebzelerden kurulmuş kule ile sunuyor.

İzleyiciler