En Çok Su İçiyoruz, Sonra Çay ve Ayran

Hayat Su’nun IPSOS Türkiye ile birlikte yürüttüğü “Türkiye Ne Kadar Su İçiyor?” araştırması gösteriyor ki; 15 yaş ve üstü yetişkinler günde ortalama 1,03 lt  su tüketiyor. 14 ilde 12-55 yaş arasında kadın ve erkek 1.500 kişi ile yapılan araştırmaya göre; kadınlar 1,07 lt, erkekler 1 lt, çocuklar ise günde 960 ml su içiyor. Oysa ki böbreklerden, deriden, barsaklardan ve solunumdan olmak üzere günde ortalama 2,5 lt su kaybediyoruz.

Türkiye’nin toplam sıvı tüketim miktarı, diğer ülkelere yakın. Ancak suyun toplam sıvı tüketimi içerisindeki oranı % 50’nin altında kalıyor. Meksika, Almanya, Polonya gibi ülkelerde ambalajlı su tüketimi, Türkiye’nin çok üzerinde.

Araştırmaya göre haftalık toplam tükettiğimiz sıvı dağılımımıza baktığımızda; % 46 su, % 17 çay, % 12 ayran, % 11 soda ve alkolsüz gazlı içecekler, % 5 meyve suyu, % 4 süt, % 2 kahve içiyoruz.

Türkiye’nin yeterli su içmediğini gören Hayat Su,  “Her Gün Yeni Bir Hayat” kampanyasına imza atıyor. Kampanya kapsamındaki çalışmalarla, suyun vücuttaki toksinlerden arındırmaya yardımcı olduğu vurgulanıyor ve yeterli su tüketimi hakkında toplumun bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Hayat Su sitesinde yer alan “Ne kadar su içmelisiniz?” testini yaptım, şimdiki günlük tempoma göre günde 2,1 litre su içmeliymişim. Su içmeyi severim, unutacağımı da sanmıyorum. Herkes benim gibi değil tabii. Marka, su içmeyi unutanların yardımına koşuyor. İnternet sitelerindeki “Sağlıklı Yaşam Koçu” uygulamasıyla ne kadar sıvı ve su aldığınızı görebileceksiniz. Bu uygulamayı bilgisayarlarımıza yükleyip su içmemiz için hatırlatma yapabiliyoruz.

“Su gibi kadın” tanımında hemfikir kalacağımızı tahmin ettiğim Arzum Onan, kampanyanın elçisi. Yeni alışkanlıklar için her günün yeni bir fırsat olduğunu hatırlatan kampanyanın reklam filminde Onan rol alıyor. Eh bu yazı üstüne bir bardak su içilir değil mi? Afiyet olsun!

Yazı EtiketleriEtiketler: , ,