Bulaşıkları Yerleştirmeye Üşenenler Var, Ayıp Oluyor Ama!

Malzeme alış verişi yapmak, menüyü oluşturup çeşit türlü kap kacak, elektrikli küçük ev aleti kullanarak pişirmek, onları şık bir sofrada sevdiklerine sunmak iyi hoş da tabaklar sıyrılıp üst üste konmaya başlandığında acı gerçekle yüz yüze geliniyor. Çok değil bir saat önce keyif yapılan mutfak, eziyet mekanı oluyor.

Doğrusu bulaşık makinesini televizyona yeğlerim. Tabak çanak yıkamakla geçen zamana hep acımışımdır. Allah, 1885’te patentini alan Josephine G. Cochran’dan razı olsun, nur içinde yatsın. Bulaşık makinesi olmayanlar için yeni yıl dileğim, umarım Milli Piyango’da ikramiye kazanırlar ve tez elden makinelerine kavuşurlar.

Ha bu arada bulaşık makinesi olan bazı hanımlardan duyuyorum, bulaşıkları yerleştirmeye üşeniyorlar. Ayıp oluyor ama :)

Makine gibi bulaşık deterjanı da önemli. Bir zamanlar naylon çoraplardan ördüğümüz bezlerle Mintaxlıyorduk. Nerdeeeen nereye geldik? E bunun geçmişi de var tabii. Deterjanların yoğun şekilde kullanımına II. Dünya Savaşı sırasında başlanmış. Ancak temizlik amacıyla değil, sabun yapımında kullanılan yağlar, askeri araç ve silahları yağlamak için kullanılırmış.

19. yüzyılda buhar makinesinin icadıyla sabun yapımı çok büyük endüstriyel sektör haline gelmiş. 1907 yılında Alman firması Henkel, “Persil”i üretmiş, böylece sabun deterjan kavramına dönüşmüş. 1930 yılında ABD’de ilk deterjanlar yapılmaya başlanmış. 1950’lilerde toz bulaşık deterjanları varmış, 1980’lerde soğuk suda çözünebilen deterjanlar ve bulaşık makineleri için sıvı bulaşık deterjanlar piyasaya çıktı 1990’lardaysa bulaşık makineleri için jel bulaşık deterjanları market raflarındaki yerlerini aldı.

Biz ise jel bulaşık deterjanlarıyla 2000’li yıllarda buluştuk. Konuyu buraya getirmemin sebebi, bugün Pril Jel ve Pril 3’lü Güç’ü deneme fırsatı bulduğumuz bir etkinliğe katılmam. Mutfak Sanatları Akademisi’nde (MSA), Şef Hakan Şen’in önderliğinde Şef Ramazan Kaya’nın desteğiyle yılbaşı menüsü hazırladık ve afiyetle yedik. Bulaşıkları da, ekip arkadaşlarım Gülay’la dönüşümlü olarak Pril’den yardım alarak yıkadım.

Bir yılı aşkın bir süredir konsantre sıvı çamaşır deterjanları kullanıyorum. Toz olan kilolukları saklamaktan daha iyi. Hem de beyazlar, renkliler ve siyahlar için alternatif bulundurabiliyorum. Eh böyle olunca jel bulaşık deterjanına geçişim de zor olmadı.

Pril Jel’i, etkinlikten önce de kullanıyordum. Üzerinde belirtilen miktarlarda kullanıldığında epey bereketli olacağa benziyor. Bulaşıklardaki yiyecek kokularını artık duymuyorum.

Kaynak

 

İzleyiciler