Palmiye Kalbi, Enginara Benzeyen Tadıyla Gönlümü Fethetti!

Bir süre önce aktardığım gezi notlarımda; peynir ve çikolatanın yanı sıra palmiye kalbi konservesi de aldığımı ve denediğimde size tadını anlatacağımı söylemiştim. Tek kelimeyle özetleyebilirim: palmiye kalbi, enginara benzeyen tadıyla gönlümü fethetti.

Palmiye kalbi, bazı palmiye çeşitlerinin genç sürgünlerinin, içindeki beyaz et kısmına gelene kadar soyulmasıyla ortaya çıkan nefis bir yiyecek. Salatalarda kullanılması öneriliyor. Pırasa gibi katman katman, kestiğinizde halkalara ayırabiliyorsunuz.

Palmiye kalbine, elma ve avakado tadını yakıştırdım ve bir salata yaptım. Bence çok lezzetli oldu.
Malzemeler:
2 konserve palmiye,
1 yeşil elma,
1 avakado,
2 taze soğan,
Limon,
Zeytinyağı,
Tuz

Yapılışı:
Salatayı sosuyla birlikte karıştıracağınız kaseye önce, dilimleyerek halkalara ayırdığınız palmiye kalbini koyun.
İyice yıkadığınız ve ince ince doğradığınız taze soğanları da ekleyin. Damak tadınıza uygun ölçülerdeki zeytinyağı, limon ve tuzu ayrı kapta çırpıp bekletin.

Şimdi soyup uzun süre bekletmeniz halinde kararan meyvelere sıra geldi. Bu yüzden onları sona bıraktık. Avakadoyu kabukluyken boylamasına ortadan ikiye ayırın. Yarım avakado üzerinde kalan çekirdeğe bıçağı saplayın hafifçe sağa sola çevirin. Böylece çekirdekten kolayca kurtulacaksınız. Kabuklarını soyup dilimlere ayırın. Yeşil elmayı da soyup soğana çevirin. Çekirdekli kısımlarını çıkarıp dilimleyin.

Tüm meyveleri karıştırma kasesine alın. Sosu döküp tüm malzemeleri nazikçe harmanlayın. Servis tabağına aldığınızda bu iş tamamdır.

Yazı EtiketleriEtiketler: