Aslan Max Film Yıldızı Oldu

Gülse Birsel’in “Yalan Dünya”daki –anlayana yönelik- ince esprilerini seviyorum. Geçtiğimiz haftalarda yönetmeni Tufan yeni bir fikirle karşılarına çıktı ya hani. Yeğeniyle yaptığı sohbet sonucu dizinin reyting alması için oyuncuları; zombi, vampir, cadı, Allah ne verdiyse bir biçimsize dönüştürdü. Dizide bazı konular sakız gibi uzadıkça uzuyor ya, örneğin çamaşır suyu, içim daralıyor. İşte bu yüzden ilk günkü heyecanımı yitirdim. Denk gelirsem izler oldum. Ya onun yerine hangi dizileri hararetle takip ediyorum dersiniz?  The Vampire Diaries, The Secret Circle, Merlin, Fringe … Böyle uzayıp gidiyor!

Konuyu nereye getireceğim? Algida’nın çocuklara ve kendini çocuk hissedenlere yönelik markası Max, film yıldızı oldu. Eh 22 yaşında bir delikanlı artık tabii. Geçtiğimiz günlerde, sayesinde Carton Network ve Yumurcak TV izlediğim, 9 yaşındaki yeğenimle birlikte Max Maceraları: Kralın Doğuşu filminin Kanyon Cinebonus’taki galasına katıldık. Çocuk filmlerini çocuklarla birlikte izlemeye bayılırım. Doğal tepkileri, kahkahaları, şaşkınlık nidaları iyi enerji verir, çocuk bakışını anımsarım. Max Maceraları; Kralın Doğuşu filmi, tıpkı Yalan Dünya’nın zombili versiyonu gibi, popüler çizgi filmlerin beğenilen yönlerini bir araya getirmiş. Tılsımlı taşlar, uçan dağlar, teknoloji harikası araçlar… Kötüler güçlerini artırmak için kıyasıya savaşıyor. İyiler dünyayı kurtarmak için mücadele ediyor. Bu yolda dostlarıyla birlikte ilerliyorlar, birbirlerini yalnız bırakmıyorlar.

Bildim bileli çizgi filmlerde kötüler eninde sonunda yenilir ve iyiler kazanır. Dünyadaki çok sayıda çocuk nesilden nesile bu özette çizgi film seyrettikleri halde büyüdüklerinde masumiyetlerini nasıl yitiriyor acaba?

Film yeğenimden olumlu puan aldı. Bense mesleğim gereği yıllarca gelişimine tanık olduğum bir marka karakterinin oyunculuğunu izlemekten gurur duydum. Bununla birlikte yetişkin kaygılarımla; Sezen Aksu (Max’ın annesi Kraliçe Shifa) ve Özge Özpirinçci’nin (Leena) seslendirmelerinden pek memnun kalmadığımı, filmin sonunun, birden bire kesilmesiyle beni hazırlıksız yakaladığını ifade etmeliyim.

Max Maceraları: Kralın Doğuşu filminde; tarihin yazmadığı çağlarda başka bir gezegenden gelen Gölgelerin Efendisi, 3 güç kristalini ele geçirmek için Aslan Krallığı’nı istila eder. Kral Adisa ve Kraliçe Shifa, yıllar önce gizlenen bu kristallerin yerini gösteren Aslan Tılsımı’nı ve yeni doğan oğulları Max’ı, Profesör Higga’ya teslim ederler. Higga, emanetleri Gölgelerin Efendisi’nden 16 yıl boyunca gizlemeyi başarır. Ancak kötülük onları bulur ve Aslan Tılsımı’nı ele geçirir. Max ve arkadaşları Twitch, Spike, Profesör Higga, Aslan Kurtuluş Harekatı liderlerinden Leena, Phoenix adlı uçağı kullanarak, Gölgelerin Efendisi ve onun yandaşlarını güç kristallerinin saklı olduğu yerlerde çarpışırlar.

Seslendirme yeteneklerine hayran kaldığım Engin Altan Düzyatan, Gölgelerin Efendisi’ne; Yekta Kopan ise Max’a sesleriyle can veriyor.