Kuzu Saç Kavurma

İlk kez saç tava sahibi oldum ve nasıl kullanılacağını bilemedim. Aldığım her mutfak araç gerecine olduğu gibi önce deterjanla bir güzel yıkadım. Kendi kendine suyunu süzülmeye bıraktığımda üzerinde pas lekeleri oluşmaya başladı. Bunun üzerine telaşlanıp internette araştırma yaptım ve öğrendim ki o dakikaya dek yaptıklarım tamamen yanlış!

Meğer su ve sabun ile yıkayıp ateş üstünde hemen kurutmak gerekiyormuş. Yemek yapmadan önce de yağla sıvazlanıyormuş. Buradan itibaren durumu toparladık ve eşim mangal üstünde nefis bir saç tava yaptı. Size 6 kişilik malzeme veriyorum, onun hepsini yapınca biz 2 kişiyiz haliyle ertesi güne de kaldı. Bekleyince tadı daha da artmıştı.

Saç tavanın içini yemek pişirdikten sonra kağıt havlu ile sildim. Sabunlu suyla şöyle bir yıkadım. Hemen ateş üstünde kuruttum. İnce tabaka sıvıyağ ile kapladıktan sonra yerine kaldırdım. İçini dışını bundan böyle sık sık kullanacağız belli ki.

Şu nefis saç tavaya gelirsek; et seçimi önemli. Kasabınıza saç kavurmalık kuzu eti istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Böylece yaklaşık yüzde 80 oranında et, yüzde 20 oranında yağ olan but bölümünden malzeme almış olacaksınız. Bu eti minik minik doğratarak hazır hale getirtin. Tarifin gerisini yapmak gayet kolay.