Kıymalı Ispanak Yemeği

Türkiye’de bulaşık makinalarının yaygın olarak kullanılmaya başladığı yıllardı. Tabaklar, çatallar ve bardaklar yorulmadan pırıl pırıl oluyor, eller çatlamıyordu. Hanımlar makinalarıyla öyle yakın bir arkadaşlık kurdu ki mutfaktaki diğer dertlerine de derman olmasını bekledi: ıspanak yıkamak gibi! Tamam itiraf ediyorum ben de denedim zamanında. İşe yaramadığını gördüm. Denemesem bunu söyleyemezdim diii mi :)

Artık yıkanmış hazır ıspanak da satıldığına göre bu sebzeyi yememek için bir bahaneniz kalmadı. Tarif basit, kıymasız da yapabilirsiniz.

Malzemeler:
1 kg ıspanak,
150 gr kıyma,
1 orta boy kuru soğan,
3 diş sarımsak,
1 yemek kaşığı tereyağ veya margarin,
1 yemek kaşığı zeytinyağı,
1 orta boy havuç,
1 yeşil biber (evde varsa),
Yarım fincan kırık pirinç veya bulgur (isteğe bağlı),
1 yemek kaşığı biber salçası,
1 yemek kaşığı domates rendesi,
1 adet et bulyon,
Tuz ve karabiber,
1 bardak su

Yapılışı:
Ispanaklarınızın köklerini kesip yapraklarını ayıklayın. Bol suda 10 dakika kadar beklettikten sonra yaprakları suyun altında iyice yıkayın ya da hazır yıkanmış olanlarından alın.

Tencerenize zeytinyağını ve tereyağını koyun. İki tip yağ kullanmayı tercih ediyorum, daha lezzetli oluyor. Orta ateş üstünde kızdırın, kıymayı parçalara ayırarak tencereye yayın. Suyunu salıp tekrar çekinceye kadar karıştırın. Kıydığınız soğanı, yeşil biberi, havucu ve sarımsakları ekleyin, 3-4 dakika daha karıştırın. Bu arada bir kaseye biber salçasını, domates rendesini ve et bulyonu alın. Üzerine yarım bardak sıcak su ekleyerek eritin. Bu karışımı tencereye dökün.

Ispanaklarınızı mümkünse elinizle iri parçalara ayırarak tencereye eklemeye başlayın. Çok büyük bir tencere kullanmıyorsanız ki gerek yok, 1 kg ıspanağı bir kerede tencereye eklemeniz mümkün değil. Tencere tepeleme dolunca kapağını kapatın ve ıspanakların sönmesini bekleyin. Sonra diğer ıspanakları ekleyin ve karıştırın.

Ispanaklarınız kalın köklü ve saplı ise bunları yapraklardan ayırmanızı öneririm. Tencereye önce kalın sapları koyup kavurun sonra yaprakları ekleyin. Böylece sapların pişmesini beklerken yaprakları gereğinden fazla pişirmezsiniz.

Ispanaklar sönüp kıymalı malzeme ile karıştığında üzerine yarım bardak sıcak su katın. Yıkadığınız kırık pirinçleri bu aşamada ekleyebilirsiniz. Damak tadınıza uygun düzeyde tuz ve karabiber döktükten sonra şöyle bir karıştırıp tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte 20 dakika pişirin.

Ispanakları kendiniz yıkadıysanız üzerinde biraz su kalacaktır. Bu nedenle pişirirken içine verdiğim ölçüden biraz daha az su koyun ve yemeğinizin çok sulu olmasını engelleyin.

İzleyiciler