Yumurta, Dereotu ve Çörek Otu Horon Teperse

Anne sütünün mucize bir besin olduğunu biliyoruz. Protein değeri açısından bir sıralama yapsak ondan sonra ne gelir sizce? Bunun yanıtını Derya’nın Dünyası programına konuk olan Diyetisyen Berrin Yiğit’ten öğrendim. “Yumurta” imiş meğer! Et, süt bir yana yumurtadan alınan proteinin kalitesi çok yüksekmiş.

Kolesterolü yüksek kişilerin kısıtlı tüketmesi önerilen yumurta, sağlıklı kişilerce bolca yenebiliyor. Her gün yumurta yiyenler, aynı gün en az 100 kalori daha az alıyormuş. Bu neden kaynaklanıyor, çünkü yumurta tokluk hissi uyandırıyor. Bunun yanı sıra iyi bir D vitamini kaynağı.

O yumurta var ya o yumurta, bir de dereotuyla elele verdi mi değmeyin sağlıklı ve dengeli beslenmemize. Dereotu da faydalarıyla yumurta karşısında mahçup olmuyor. En iyi kalsiyum kaynağı, bağırsakta kolayca emiliyor. İkisini bir arada yediğimizde, dereotundan alınan kalsiyum, öyle sersem sersem dolaşmıyor vücudumuzda. Yumurtadan aldığımız D vitamini, kalsiyumun kemiğe yapışmasını sağlıyor. Biz öyle sakin sakin oturuyoruz belki ama o vücutta bir telaş, bir görev paylaşımı sormayın gitsin.

Ölümden başka her derde deva diye anılan çörek otu var bir de. Her gün 1 tatlı kaşığı kadarını çiğneyip yememiz öneriliyor. Bunların hepsi ve fazlası Diyetisyen Berrin Yiğit’ten öğrendiğim, modifiye ettiğim tarifte yer alıyor. Özellikle sabah kahvaltısı salatası olarak değerlendirilebilir.

 

İzleyiciler