Hayatın Ta Kendisi Lokantası’nda Paella Partisi

Bloggerlara yönelik etkinlik yapıldığında pirinçli bir çeşit varsa o risotto oluyor nedense. Paella pişirmeyi öğreten çıkmadı diye hayıflanırken Hayatın Ta Kendisi Lokantası bloğunun sahibi Yasemin’im sesimi duydu. İspanya’daki arkadaşı Sema’nın gönderdiği Paella tavası, pirinci ve baharatıyla hem pişirme hem de yeme ortamı yarattı, elleri dert görmesin, dilekleri yerine gelsin! Ondan önce ikram ettiği kimisi İspanya’ya özgü lezzetler, akıllara zarardı. Bakınız aşağıdaki fotoğraf 🙂

2006 yılında Barselona’ya yaptığım gezi sırasında paellaya aşık olmuştum. Tavuk, balık, karides, kalamar, ne ararsan vardı içinde. Üzerine lezzetli limonlarından sıkınca zevkten dört köşe oluyordunuz.

Paella, kökeni Valencia kentine dayanan, zamanla İspanya’nın tipik yemeklerinden biri olmuş pilav çeşidi. Katalanca’da pilavın pişirildiği, kalın tabanlı, iki kulplu, geniş, yayvan tavanın adı olan paella zamanla yemeğe mal olmuş. Paellanın temel malzemeleri, pirinç ve safran. Pişirildiği bölgeye göre; tavuk, tavşan ve balık eti, taze fasulye, bezelye, dolmalık biberler ve deniz mahsulleri kullanılan çeşitleri var.

Yasemin’im Sema’yı yönlendirmiş, geleneksel bir tarif istemiş. Zerrin’imin yardımıyla pişirdiği paellayı anlatacağım şimdi. Buna bir de bulabilsek kum midyesi koyacaktık son pişirme safhasında, kısmet değilmiş.

 

 

Kaynak