Fıstık Ezmeli Kurabiye

Yerfıstığının doğum yerinin Amerika olduğu sanılıyor. Zenci biyolog ve tarım kimyacısı George Washington Carver yerfıstığından çok sayıda ürün çıkarıp geliştirmiş. Sıcak iklim ürünü olan yerfıstığı ülkemizde en çok Adana’da ve çevresinde yetişiyor.*

Evlendiğimiz günden bu yana yerfıstığı ezmesi buzdolabımızın ayrılmaz parçası oldu. Onu öyle benimsedim ki “Dünya Mutfaklarından Hamur İşleri” kitabında fıstık ezmesi içeren tarifi görünce hemen cazibesine kapıldım.

Malzemeler:
140 gr un,
1/2 tatlı kaşığı karbonat,
1/2 tatlı kaşığı tuz,
115 gr tereyağı,
165 gr toz şeker,
1 yumurta,
1 tatlı kaşığı vanilya,
265 gr yerfıstığı ezmesi,
85 gr iri doğranmış yerfıstığı

Yapılışı:
Oda sıcaklığındaki tereyağını ve şekeri, mikserle krema kıvamına gelene dek çırpın. Başka bir kasede yumurta ve vanilyayı karıştırın. Tereyağlı ve şekerli karışıma yavaşça çırparak ekleyin. Fıstık ezmesini de bu karışıma ekledikten sonra en son olarak elenmiş unu, karbonatı ve tuzu ilave edin. Yerfıstığı parçalarını da dahil edip iyice karıştırdıktan sonra hamuru strech filme sarıp buzdolabına alın. Sertleşene kadar yani yaklaşık 30 dk bekletin.

Fırını 180 dereceye ısıtın. İki tepsiyi yağlı kağıtla kaplayıp hazır hale getirin. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın ve tepsiye aralıklarla dizin. Hamur toplarının üzerine bardağın altıyla bastırın, yaklaşık 6 cm çapında genişletin.

Rengi hafifçe değişene dek 12-15 dk pişirin. Kurabiyeleri sıcakken tepsiden alıp soğumaları için ızgaranın üstüne alın.

* Tarih Boyunca Yemek Kültürü, Murat Belge

İzleyiciler