Şeyhü’l Muhşi, yani Dolmaların Şeyhi

Şeyhü’l muhşi, “Dolmaların Şeyhi” ya da “Şeyhlere layık dolma” anlamına geliyor ve bu aslında bir patlıcan dolması. Halep-Şam kökenli olan bu bol yeşillikli dolma, 18. yüzyılda Osmanlı Mutfağı’nın ünlü yemeklerindenmiş. Bunları Marianna Yerasimos’un Osmanlı Mutfağı adlı kitabından öğrendim. İçinde günümüze uyarlanmış 99 Osmanlı yemeği var.

Duvara Karşı filmiyle dolma tarifi vermeye başlamışken devamını getireyim. Patlıcanla yaptığım bu tarifi bu kez mini mini Girit kabaklarıyla denedim. Üç yemek bloggerının Koşuyolu pazar alışverişi sırasında alınan bu kabaklar, ancak böylesine lezzetli bir tarifle taçlanırdı. Marianna Hanım, tarifleri günümüze uyarlamış, ben de evdeki malzemelere uyarladım 🙂

Malzemeler:
Yarım kilo Girit kabağı,
350 gr kıyma (tercihen koyun),
2 orta boy kuru soğan,
2 yemek kaşığı tereyağ,
1 demet maydanoz,
Yarım demet nane,
1 tatlı kaşığı taze çekilmiş karabiber,
1 sa bardağı et suyu,
1 su bardağı yoğurt,
2 diş sarımsak,
Tuz

Yapılışı:
Girit kabaklarının tepesindeki sapı kesip atın, üzerinden yarım cm kesip dolmaların kapaklarını oluşturun ve içlerini oyun. Kabuklarını soymadım, isterseniz kabak oyacağının tırtıklı tarafıyla yol yol şekiller yapabilirsiniz.

Soğanları yemeklik doğrayın. Nane ve maydanozun saplarını ayıklayın, aman onları atmayın, ilerde kullanacağımız yeri anlatacağım. Yeşillikleri incecik kıyın. Bir tavada yağın bir kaşığını eritin. Kıymayı ekleyin, suyunu salıp tekrar çekinceye kadar kavurun. Ardından soğanları ekleyin, pembeleşinceye dek çevirin. Son olarak yeşilliklerin tümünü, tuzu ve karabiberi ekleyin, bir kli kez çevirip ateşi kapatın ve ılınmaya bırakın.

Aman bu kadar yeşillik fazla demeyin. Bu tarifi yapma sebebimiz bol nane ve maydanozla yapılması, aslında farkı da buradan geliyor.

Dolmayı pişireceğiniz kuşane tencerenin dibine, dolmalar tencereye yapışmasın diye maydanoz ve nane saplarını yayın. Çok sık olmasına gerek yok, dolmaların ayaklarını yerden kessin yeter. İç malzemeyle doldurduğunuz kabakları tencereye dizin, üstüne kapaklarını yerleştirin. Baktınız iç fazla geldi, orta boy bir domatesin içini doldurabilirsiniz. Üstüne et suyunu ekleyin. Kalan bir yemek kaşığı tereyağını küçük küçük parçalara bölüp dolmalar arasındaki boşluklara yerleştirin. Önce orta ateşte suyu kaynayana dek pişirin. Sonra ateşi kısıp 20-25 dakika kadar pişirin.

Sarımsaklı yoğurdu da şöyle yapacağız: Sarımsakları havanda biraz tuzla dövün. Yoğurdu çırpın, sarımsakları ekleyin. Yemeği soğutmaması için yoğurda yemeğin suyundan 2-3 kaşık ekleyin. İyice karıştırıp dolmaların yanında sos olarak ikram edin.