İştahın En Önemli Sorumlusu, Bir Yiyeceği Olumlu Biçimde Hayal Etmektir!

Kısa bir süre önce bel fıtığı teşhisi konmuş biri olarak kilo vermemin vücudumu rahatlatacağını biliyorum. Oldum olası beslenme ile ilgili kitaplar, yazılar okumaya ilgim vardır. Bu kez elime, çevremin tavsiyesiyle Dr. Ayça Kaya’nın “Sayarak Zayıfla 5333” kitabını aldım.

Dr. Kaya, yemek bloggerları için kritik sayılabilecek bir tespitini paylaşıyor: “İştahın en önemli sorumlusu, bir yiyeceği olumlu biçimde hayal etmektir!” Oyyy ki oy! “Bizim olayımız bu” amiyane tabirle! Kahvaltı sofrasındayken öğle ve akşam yemeğinde ne yiyip yedireceğini düşünen, yediklerini methederken bütün ses ve görüntü efektlerinden destek alan, kendim ve çevremdekiler için çok zararlı bir kimseyim.

Karatay diyetini ekmek yemeye izin vermediğinden yapamadım. Bloğun adı “Kuzinede Kızaran Ekmek”, ben yemeyeyim ekmek! Olacak iş mi? Neyse Dr. Ayça Kaya’nın önerileri bana epey uygun. Yavaş yavaş süper besin, kanser dostu besin, ilk 10 besin diye tanımlanan malzemelere yanaşıyorum. Avokado da onlardan biri işte, neden? Çünkü en önemli yağ asitlerinden oleik asit zeytinyağının yanı sıra avokadoda da bulunuyor. Sevmediğim yiyecek yok ki, elbette onu da seviyorum.

Sanki Türkiye’de satılmaya başladığı ilk yıllarda olgunlarına daha sık rastlıyordum. Şimdi kazık gibiler. Önce pirinç dolu bir kavanozda veya elma ile birlikte kese kağıdı içinde birkaç gün bekletip olgunlaştırmak gerekiyor.

Aşağıdaki pek kolay bir tarif. Sadece hardal hazır gıda kategorisine giriyor. Buna da dikkat etmek lazım ya artık. Günümüz hastalıklarından pek çoğunun sebebi günün biri hazır gıdalara dayandırılacak sanki.

 

 Kaynak

Benzer Yazılar