Avokado Ne Ola Ki?

Semt pazarında gezerken bir çiftin konuşmalarına kulak misafiri oldum. Hanımefendi, “Bak avokado var, tanesi 2 liraymış” dedi. Beyfendi de merakla avokadonun ne olduğunu sordu. Eşten yanıt gelmesi uzun sürmedi. “Meyve, kabuklarını soyup yiyorsun”.

Avokadoyu uzun zamandır bilir ve yerim de, sebze mi diyiim, meyve mi diyiiim bilemem. Internette araştırdım ve gördüm ki meyveymiş. Avokado tam olgunluğa, toplandıktan sonra erişirmiş. Lezzetini anlamak için olgunlaşmasını beklemek gerekirmiş. Neymiş, ilk kez avokado yiyecek kişi, ham olanını yememeliymiş aksi halde aralarına soğukluk girermiş.

Hemen tüketmek üzere satın alıyorsak, yumuşak olanı seçmeliymişiz. Aynı zamanda derisinin parlak ve kaygan olmasına, salladığımızda çekirdeğin sesinin gelmesine dikkat edecekmişiz. Birkaç gün sonra tüketeceksek de, sert olanı tercih etmemiz daha iyi olacakmış.

Bitmedi, faydalarını anlatmadan bir yere bırakmam! Avokadonun kabıza karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunurmuş. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçmış. Avokado, vücutta toksit maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri de yok edermiş. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynarmış.

Sevgili gezgin eşim geçtiğimiz günlerde Antalya’ya gitti, avokadoyu yerinde inceledi ve bir tarifle geldi, yetmez yaptı. Yörede anlatılana göre, eski politikacılardan Süleyman Demirel her gün bir avokado yermiş. Duyarım, hafızası dillere destan derler.

Şimdi tarife gelirsek, içinde sarımsak olmasına rağmen kahvaltıda yenmesi öneriliyor. Hafta sonu kahvaltısı ve brunch için iyi bir seçenek olabilir.

Cevizli Avokado Ezme
Malzemeler:
2 avokado,
1 avuç iri parçalara bölünmüş ceviz,
1 diş sarımsak,
2 yemek kaşığı zeytinyağı,
Tuz,
Karabiber

Yapılışı:

Avokadoları yıkayıp ikiye bölün.
Bıçağı çekirdeğe saplayıp sağa sola çevirin. Bu çekirdeği kolayca avokadodan ayırmanıza yardımcı olacak.
Avokadonun içini kaşıkla çıkarın ve çatalla ezin.
Diğer malzemeleri de ekleyerek cevizli avokado ezmenizi tamamlayın.

İzleyiciler