Erkeğin Kalbine Giden Yol Midesinden Geçti

Alkol ve uyuşturucu bağımlısı Cavit’in kendini kaybettiği gecelerden birinde, arabasını hızla duvara doğru, tereddüt etmeden sürmesi, Sibel ile karşılaşmasına sebep olacak dönüm noktasıdır. Aile baskısından bunalarak intihar girişiminde bulunan Sibel ve Cavit psikiyatri kliniğinde tanışır. Sonrası… Fatih Akın, tükenmişlikten doğan sevgiyi, ustalıkla beyaz perdeye aktarır.

“Duvara Karşı” filmini tavsiye etmem için binbir türlü sebep var, hangi birini sayayım? Küllerinizden yeniden doğabileceğinizi göstermesi mi, müzikleri mi, oyunculuk mu? Hem bunlar hem de Sibel’in Cavit’e biber dolması pişirdiği sahne ve ardından kurulan mütevazi rakı sofrası.

Bir dolma bu kadar mı keyifle yapılır ve sunulur? Müzisyen ve oyuncu Cihan Okan’ın söylediği ”Yine Mi Çiçek?” şarkısı eşliğinde yapılan biber dolması sahnesini buradan izleyebilirsiniz.

Gelelim Biber Dolmasının Nasıl Yapıldığına…

Malzemeler:
Yarım kilo dolmalık biber (koyu yeşil, orta boy olanlarını seçin),
2 yemek kaşığı tereyağı veya margarin,
400 gr kıyma,
2 orta boy kuru soğan,
3/4 kahve fincanı pirinç,
2 orta boy domatesin rendesi,
1 orta boy domates,
Yarım demet maydanoz,
Yarım demet dereotu,
1,5 su bardağı su,
1 yemek kaşığı biber salçası,
Karabiber, tuz

Yapılışı:
Aşağı yukarı aynı boyda olan dolmalık biberleri yıkayın. Saplarından çok ince keserek kapak çıkarın ve içlerindeki çekirdekleri temizleyin. Film sahnesinde olduğu gibi biberlerin yan taraflarına bıçak ucu ile bir iki delik açın.

İç malzeme için soğanları küçük boyda kesin. Duru su çıkana kadar yıkadığınız pirinçleri, kıymayı, küçük kestiğiniz yeşillikleri, çekirdeklerini çıkararak hazırladığınız domates rendesini, bir kaşık tereyağını, yarım bardak suyu, tuzu ve karabiberi ekleyin. Tüm malzeme birbirine karışana dek yoğurun. Malzemeyi biberlerin içine, üzerinde yarım parmak boşluk kalacak kadar doldurun.

Dolmayı pişireceğiniz kuşane tencereyi orta ateşteki ocağın üstüne alın. Bir yemek kaşığı margarini eritin. Biber salçasını yağ kızdığında ekleyin ve karıştırın. Salça yağ içinde dağıldığında kalan bir bardak suyu ekleyin. Biberleri tencereye dik şekilde dizin. Üzerlerindeki boşluklara kestiğiniz domates parçalarını koyun. Gerekiyorsa tuz ilave edin. Su kaynayana kadar orta ateşte, sonra kısık ateşte olmak üzere yaklaşık 25-30 dakika pişirin.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi bu iç malzemeyi, kabak ve patlıcana da doldurarak karışık dolma pişirebilirsiniz.

İzleyiciler