Tuzu ve Ekşisi Allah Vergisi

Oldum olası sebzelerin, meyvelerin, çiçeklerin familyalarına şaşırmışımdır. Yine aynı durum söz konusu. Bakın siz şu işe ki; deniz börülcesi ıspanakgiller familyasından bir bitki çeşidiymiş.

Deniz kıyılarında suyun gel git yaptığı yerlerde sular çekildikten sonra yetişiyor. Türkiye’de en çok Gökova’da, Tuz Gölü ve çevresinde, Aksaray, Ereğli, Burdur ve Tarsus’ta rastlanıyor.

Allah vergisi tuzluluğu biraz da ekşiliği olan deniz börülcesinin genelde haşlanarak salatası yapılıyor. Domates, sarımsak, limon, sirke, yoğurt ve zeytinyağı sıklıkla bir araya geldiği malzemeler. Bol suda haşlanmasına rağmen tuzunu kolay kolay bırakmıyor. Bu nedenle ayrıca tuz eklemek gerekmiyor.

Deniz börülcesinin en zahmetli kısmı kılçıklarından ayıklanması. 1 bağ deniz börülcesini tek başına tv karşısında ayıklayan bir kişinin yaklaşık 20-25 dakikası harcanıyor. Bu sebeple tıpkı zeytinyağlı yaprak sarmasında olduğu gibi konu komşu, eş dost akraba bir araya gelip sohbet ederken, belki arada dedikodu yaparken imece usulü ayıklamakta fayda var. Bakın o zaman iş nasıl da 10 dakikada bitiveriyor.