İncirden Medet Ummalı

Grip salgını aldı başını gidiyor görüyorum ki. Bir kez yakalanan onu en az 2 hafta konuk ediyor gibi. Virüs bu, özellikle büyük şehirde yaşayanlar ona söz geçiremiyor. Toplu ulaşım mekanları, alış veriş merkezleri, okul derken virüsün bulaşabileceği pek çok alan söz konusu. Bu durumda bize düşen görev nedir? Bünyemizi olabildiğince sağlam tutacağız. Yediğimize içtiğimize dikkat edeceğiz, ruh sağlığımızı da önemseyeceğiz.

Yediğimiz, içtiğimiz kısmıyla ilgili bir önerim var size: incir. Bu meyve söz konusu olduğunda şanslı bir ülkeyiz. Kaliteli incirler dört mevsim hemen elimizin altında. Meğer bu meyve kurudukça, içerisindeki besin değeri 4 kat artıyormuş. Lif ve kalsiyum oranı çok yüksek. Kuru incirin içerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ile fitestorel sayesinde kolestürolü düşürücü olarak da önemli bir yere sahip.

Kuru inciri elinize alıp uzatarak ısıra ısıra yemek keyifli. Uğraşırım, meyveli tatlıları severim derseniz, buyrun cevizli kuru incir tatlısı yapmaya. Süt, tarçın, karanfil ve tabii ceviz bir araya geliyor bu tatlıda. Baştan söyleyeyim; çok esmer görünümlü tatlı istemiyorsanız açık sarı renkli kuru incir kullanmalısınız.

Videolu anlatım için buraya buyrun.

 

 

Kaynak