Kuzineye Attığı Patatesler Nasıl Güzel Pişerdi

Sakinleştirici bir etkisi var üstümde, güven veriyor, hanımefendi. Cake in Life blogunun sahibi Sevgili Behiye Sönmez’den söz ediyorum. Huzuru daim olur, etrafına yayılır umarım.

Behiye’min de kuzine ile ilgili bir anısı varmış meğer: “Geçen akşam ailecek iftar sofrasındayken senin projenden bahsettim. Hepimizin aklına gelen anıların tek ortak noktası anneannemdi. Konya’da anneannemin evinde geçirdiğimiz günlerin tadı bambaşka idi. Zaten dayımlarla birlikte yaşardı, bir de biz ve teyzemler eklenince çok kalabalık ama bir o kadar da mutlu bir aile olurduk. Anneannemin de kuzine sobası vardı. Sahura patates atardı kuzineye, o patates nasıl güzel pişerdi. Sonra da evde yaptığı yufkaların içine haşlanmış yumurta ile birlikte sarardı. Çayla birlikte öyle güzel olurdu ki… Üstüne de illaki şekerli katmer yapardı. Şimdi iki sene oldu anneannem vefat edeli, onu her zaman özlemle anıyoruz…” Pamuk anneler onlar. Huzur içinde yatsınlar…

İftarda Behiye’min kendi gibi iç ferahlatan lezzeti limonlu parfe yiyeceğiz. Öncesinde neler var, bir de ona bakalım: ayran ve soğuk çorbaların melez versiyonu kırma mısır çorbası, köfte ile patatesin sonsuza dek süren birlikteliğinde romantik bir durak lalezar ve ada köftesi. Bugün de orucumuzu tutup iftarda sevdiklerimizle birlikte olabildiğimiz için şükrediyoruz, içimize huzur yayılıyor.

 

İzleyiciler