Beyaz Peynirli ve Domatesli Makarna

Annemin geleneksel salçalı makarnasından sonra öğrendiğim ilk İtalyan makarna tarifidir bu. İçinde az ve öz malzeme var. Makarna yapmak kolaydır, ama iddia ediyorum bu daha da kolay. Üstelik sıcak ve soğuk iki türlü de yiyebilirsiniz.

Malzemeler (2 kişilk)
Yarım paket makarna,
Pişirme için bol su,
200 gr beyaz peynir,
3 orta boy domates,
2 diş sarımsak,
4 yemek kaşığı zeytinyağı,
Tuz, karabiber,
İsteğe bağlı olarak fesleğen

Yapılışı:
2,5 litre kaynar suya (12 su bardağı kadar), 1 silme yemek kaşığı tuz, ardından da makarnalarınızı atın. Paketin üzerinde önerilen sürede pişirin. Dişe gelen makarnadan hoşlanmıyorsanız, ağız tadınıza göre süreyi ayarlayabilirsiniz.

Beyaz peyniri, küp küp parçalara ayırın. Bu tarifte domatesler pişirilmiyor. Rahatsız etmeyecekse kabuklu olarak, peynir parçalarıyla aynı büyüklükte kesin. Yan çevirdiğiniz bıçakla sarımsakların üzerine hafifçe vurun. Parçalanacak ve kabukları kolayca soyulacaktır.

Zeytinyağını yapışmaz bir tavada kızdırın. İçine bıçak darbesiyle parçalanan sarımsakları atın. 2-3 dakika sonra sarımsaklar yağa tatlarını verecekler. Bu noktada onları yağdan çıkarın. Haşlama süresi tamamlanan makarnalarınızı süzün ve sarımsak aromalı yağa alın. Üzerine domates ve peynir parçalarını da ekleyip hafifçe karıştırın. Bu noktada kullandığınız peynirin tuz oranına göre tuz ilavesi yapın. Makarnanızın,1-2 dakika ateş üstünde kalması yeterli olacaktır.

Servis tabağına alın ve fesleğen yapraklarıyla süsleyin. Evde nane vardı, ben onu kullandım, renk vermesi için. Aslında yakışanı fesleğendir.

İzleyiciler