Arnavut Ciğeri

Yaşadığım bölgede iyi bir kasap ve sakatatçı edinmek öncelikli işlerimdendir. İşkembe çorbası, ciğer sote, kokoreç, böbrek ızgara ve diğerleri küçüklüğümden bu yana yediğim lezzetler. Sakatat sevmeyenler için lafı uzatmıyorum. Sevenlerle bir ara başbaşa konuşuruz :)

Kuruluşu 1967 olan Üsküdar Balıkçılar Çarşısı’ndaki Anadolu Ciğercisi’yle bir kaç yıl önce tanıştım. Özellikle ciğerleri lokum gibi.

Malzemeler:
1 kg kuşbaşı doğranmış dana karaciğeri,
1 bardak buğday unu,
1 yemek kaşığı kırmızı pul biber,
1,5 su bardağı ayçiçeği yağı,
2 orta boy kuru soğan,
Yarım demet maydanoz,
1 yemek kaşığı sumak,
3 orta boy patates,
Tuz

Yapılışı:
Ciğerle beraber patates yemeyi seviyorsanız onları küp küp doğrayın. Kızartma kabında önce patatesleri kızartın. Böylece yağa ciğerlerin rengi geçmeden altın sarısı renginde kızarmış patatesleriniz olur.

Anadolu Ciğerci’sinden aldığım tarif broşüründe derler ki: Ciğer kesinlikle yıkanmayacaktır!
Bir bildikleri vardır diyerek ciğerleri bir süzgece koyup beklemeye alın. Ciğerleri aynı kapta göz kararı 5-6 kısma ayırın. Yağı, derince bir kızartma kabında kızdırın.

Bu arada bir tepsiye un ve kırmızı biberi koyup karıştırın. Göz kararı ayırdığınız bölümlerden birini unlu karışma alıp ciğerlerin her tarafına bulaşmasını sağlayın. Fazla unlarını almak için iki eliniz arasında atıp tutun. Top oynarmış gibi :) Sonra o ciğerleri kızgın yağa atın. Delikli kepçeyle bir iki kez karıştırın. Yaklaşık 2-3 dakika yağ içinde kalıp piştikten sonra kapalı bir kaba alıp bekletin. Ayırdığınız diğer ciğerleri de aynı işlemlerden geçirin.

Garnitür için soğanları yarım ay şeklinde doğrayın, tuzlayın ve ovun. Maydanozu ince ince kıyın, sumakla beraber soğanlara ekleyin.

Yazı EtiketleriEtiketler: , ,

İzleyiciler