Amasra’da Balık ve Salataya Doyun

Ailem ve arkadaşlarımdan duyduğuma göre; küçükken çıtır çıtır, büyüyünce vır vır konuşur oldum. Özetle çok konuşurum, dolayısıyla meramımı anlatmak için de uzun uzun yazarım. Büyüyü bozmamak için masal mekanı Amasra’yı anlatırken bu özelliğimin dışına çıkacağım Bu kez fotoğraflardan hikaye yazayım ne dersiniz?

Amasra’nın doğal güzelliğini ve büyüleyici atmosferini uzun zamandır görmeyi umuyordum. Bunun yanı sıra salataya ve balığa doymak fikri de fena gelmiyordu doğrusu.

Amasra’nın ünlü salataları, bir zamanlar sadece evlerde yapılırmış. Taa ki Mustafa Amca, bu salataları restoran menülerine alana dek. O günden itibaren Amasra’nın simgesi olmuş salatası. Mustafa Amca’nın Yeri, Amasra’da her daim yemek yemenizi önerdiğim bir mekan. Masal evi gibi bir dekora sahip. Çeşit çeşit balıklar, ballı yoğurt tatlısı, özel domates soslu hamsi ızgaralar, ballı yoğurt tatlısı, nefis salatalar ve bir de daha önce yazmış mıydım, ballı yoğurt tatlısı var. Manda yoğurdundan yapılıyor.

Amasra salatası en az 30 çeşitle yapılıyor. Sos olarak sirke ve yağ karışımı dökülüyor. Üzerinin süslemeleri göz alıcı. Havucu bu hale nasıl getirmişler anlamadım, evirdim çevirdim hayran kaldım. Ne de olsa sadece salata hazırlayan özel usta elinden çıkmış. Lotis Restoran’a giderek afiyetle balık yiyip bu havuçtan çiçekleri koklayabilirsiniz.

Küçük bir balıkçı kasabası Amasra. Pek çok aile rızkını denizden kazanıyor. Kimi saatlerce olta sallıyor, kimi 12 saat boyunca balık ayıklıyor.

Amasra’ya gittiğinizde Turizm Danışma’ya başvurun, size broşür verip soldaki merdivenlerden tırmanmanızı ve kaleye çıkmanızı söyleyecekler. Sonrası tabana kuvvet. Sokakları keşfetmek, köpekleri, kedileri sevmek, fotoğraf çekmek çok keyifli.

Yürüdünüz çok mu yoruldunuz, o halde hemen tekne turuna çıkın. Bakalım bu kez Karadeniz size nasıl bir sürpriz yapacak? Bizim payımıza sis düştü!

Amasra’da her gün Kadınlar pazarı kuruluyor. Dağ çileği, erişte, tarhana, reçel, özellikle ceviz reçeli, balkabağı, mısır, kestane ve yaban mersini alarak Amasra gezinizi evde de anmaya devam edebilirsiniz. Bunların yanı sıra kapaklı balık kızartma tavası ve tahta hediyelik eşyalar da dikkat çekici.

Yazı EtiketleriEtiketler: ,