Tyler Florence’tan Patates Salatası

Bu salata, öyle böyle değil! Home TV’de Lezzetin Püf Noktası programında Tyler Florence’tan öğrendim.Yurtdışından taşıyıp getirdiğim kırmızı patatesleri kullanmaya değer bir salata olduğuna karar verdim. Gecenin bir vakti yapmak akıllıca değildi. Göbeğim şişti kaldı, şimdi nasıl uyuyacağım ben? Kendim ettim, kendim buldum!

Malzemeler:
Yarım kilo taze küçük boy patates,
2 yumurta,
1 küçük kırmızı soğan,
7-8 dal dereotu,
7-8 dal maydanoz,
2 taze soğan,
2 orta boy hıyar turşusu,
1 yemek kaşığı turşu suyu,
4 yemek kaşığı mayonez,
1 yemek kaşığı hardal,
1 yemek kaşığı kapari,
4 yemek kaşığı zeytinyağı,
1 limonun suyu,
Karabiber ve tuz

Yapılışı:
Patatesleri kabuklarını soymadan ikiye veya üçe bölün ve tencereye alın. 2 yumurtayı da ekleyin. Üzerlerine çıkacak kadar soğuk su dökün. Su kaynamaya başladıktan 12 dakika sonra yumurtaları, 15 dakika sonra da patatesleri ocaktan alın.

Patates püresini kısa sürede yapmak için bir kaç parçaya böldüğüm patateslerin üzerine sıcak su döküp pişiriyordum. Bu iyi bir şey değilmiş Tyler söyledi. Sıcak su kullanırsak kenarları çabuk pişer içi çiğ kalırmış.
Bu nedenle soğuk su kullanıyoruz.

Kırmızı soğanı yarım ay halinde doğrayın ve büyük bir karıştırma kasesine alın. Dereotu, maydanoz, 1 taze soğanı ve turşuları da doğrayıp ekleyin.

Mayonez, hardal, kapari, tuz, karabiber, zeytinyağı, limon suyu ve turşu suyunu bir kasede bir araya getirin ve çırpın. 10- 15 dakika bekletin ki içindeki lezzetler birbirine karışsın.

Yumurtaları küçük küpler halinde doğrayın mayonezli karışıma ekleyin. Patatesleri de ilave edin ve altan üste doğru yavaşça karıştırın. Yumurta ve patatesilerin ezilmemesi için çok karıştırmamak gerekiyor.

Patates salatasını servis tabağına alın. Üzerine diğer taze soğan ve maydanoz ile süsleyin.