Korkuluklar, Kuzguncuk Bostanı İçin Görev Başında!

İstanbul’daki ilk yıllarımdan birinde, Üsküdar sahilinden Beykoz’a doğru ilerlerken Perihan Abla ve Ekmek Teknesi dizilerinin çekildiği Kuzguncuk ve Süper Baba’nın Çengelköy’ünden de geçmiştik. İçimden bu semtlerden birinde oturmayı dilemiştim.

Çok yıl sonra Kuzguncuk’ta teraslı, şirin bir apartman dairesinde tam 6 yıl yaşadım. Mahalle şevkatiyle sarılıp sarmalandığım, sanatı ve doğayı içime çektiğim yıllardı. Sonrasında özlem gidermek için sık sık uğrar oldum.

Geçtiğimiz günlerdeki gezimde, sayıları 50′ye yaklaşan bostan korkuluklarıyla karşılaştım. Böyledir Kuzguncuk Halkı! Sokaklara çıkar, kimi zaman sanat yapar kimi zaman da hakkını arar.

Ana cadde boyunca sıralanan korkuluklar, Kuzguncuk Bostanı’nı korumak için görev başında. Kuzguncuk’ta 17 dönümlük arazi üstündeki Bostan, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetinde. Boğaziçi ön görünüm bölgesinde bulunuyor ve bazı kanun maddeleriyle yeşil alan olarak koruma kapsamında yer alıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2011 başında burada yap-işlet-devret modeliyle ilkokul yapımına kalkışıyor. Bu, vakfın Bostandaki 3. yapılaşma girişimi.

Kuzguncuk Halkı şimdi korkuluklarıyla kolkola, kararlı bir tutum sergiliyor, hukuki ve insani düzeyde karşı çıkıyor. Siz de “Kahraman Bostan Yapılaşmaya Karşı” kampanyasına destek vermek isterseniz www.kahramanbostan.org ‘a uğrayın derim.

Benzer Yazılar

Benzer yazı bulunmamaktadır.

İzleyiciler