Bu Salatanın Lezzeti Köklerime İşledi

Mesut Erdoğan ve Buğrahan Şırvancı’nın %100 Salata adlı kitabındaki tüm tarifleri yapmak istiyorum. Hepsini yapsam, hani şu Bi’ Büyük Fest’teki gibi kocaman bir masaya dizsem. Onlar ilk günkü tazeliklerini kaybetmese. Masanın bir köşesinden yemeye başlasam öteki köşesinden çıksam. Ardımda da sadece tabaklar kalsa. O oo söz konusu salata da olsa bu kadar abartmamak gerekiyor değil mi?

%100 Salata’yı kütüphaneme kattığımın üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Biraz tembel çıktım sanırım, 3 tanesini deneyebildim ancak. Kendimi ayıplayarak kolları sıvadım ve nefis kök sebze salatasını yaptım.

Malzemeler:
2 havuç,
4 taze patates,
200 gr ıspanak kökü,
4 kırmızı pancar,
6 kırmızı fındık turpu,
10 diş sarımsak,
6 dal taze fesleğen,
3 dal tarhun,
6 yemek kaşığı riviera zeytinyağı,
1 su bardağı İglo Bahçe Bezelyesi,
2 yemek kaşığı limon suyu,
2 yemek kaşığı koruk ekşisi,
4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı,
Tuz, karabiber,
15 dilim isli peynir

Yapılışı:
Havuçları soyup iri küpler halinde doğrayın. Pancarları da soyup yarım ay şeklinde kesin. Taze patatesler kabuklarıyla kalacak. Diğer sebzelerle aynı büyüklükte olmasını sağlayacak şekilde ikiye veya dörde bölün. İyice yıkadığınız ıspanak köklerini de ilave edin.

Sebzelerin hepsini bir karıştırma kabında bir araya getirin. Tarhun ve fesleğeni ince ince doğrayıp ekleyin. Elinizin altında tazeleri yoksa birer yemek kaşığı kuru çeşitlerini de kullanabilirsiniz. Sarımsağı küçük parçalara kesip ekleyin. Riviera zeytinyağının tamamını, tuz ve karabiberi ekleyip tüm sebzeleri harmanlayın. Fırın kabına alıp 180 derecede sebzeler yumuşayıncaya dek pişirin. Yani yaklaşık yarım saat.

Bu arada bir su bardağı İglo Bahçe Bezelyesi’ni kaynar bol suya atın. Su tekrar kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 3 dakika birkaç kez karıştırarak pişirin. Suyunu süzüp limon suyu, koruk ekşisi, sızma zeytinyağı ve tuz ile lezzetlendirin.

4 kişilik bu salatanın sunumunu hazırlamak için tabakların altlarına bezelyeli karışımı yayın. Üzerine fırınlanmış sebzeleri koyun. Son olarak tabağın yanına birkaç dilim isli peynir yerleştirin.

İzleyiciler