Domates Sebze Midir Yoksa Meyve Mi?

Gerçi meyve gibi elime alıp ısıra ısıra yediğim çok olmuştur ama bence sebzedir. Anketime verdiğiniz yanıtlara bakarsak genel çoğunluk bu fikre katılıyor, 10 kişi oyunu sebze olduğu yönünde kullandı. Meyve diyenler ise 4 kişi. Bir bildikleri olsa gerek!

İnternette yaptığım araştırma gösterdi ki, domates botanistlere göre meyve. Bitki bilimcilere göre meyve; içinde etli veya kuru, çoğunluğunu çekirdek diye adlandırdığımız, kendi tohumu veya tohumları bulunan yiyecek. Buna göre, domates başta olmak üzere sebze diye bildiğimiz taze fasulye ve salatalık da birer meyve çeşidi. E o zaman biber de meyve…

Patates, havuç, şalgam, soğan, sarımsak gibi bitki kökleri; lahana, marul gibi bitki yaprakları; hatta aslında bir çiçek olan karnabahar hala sebze.

Bu ilginç bilgiyi edindikten sonra işin özüne dönelim: yaz aylarında artan meyve ve sebze çeşitliliği, sıvı ihtiyacımızı karşılanmamıza yardımcı oluyor. Onlar, içerdikleri antioksidan, vitamin, mineral ve posa açısından da tercih etmemiz gereken gıdalardan. Günlük meyve ve sebze tüketimimizin 5-7 porsiyon arasında olması, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskimizi azaltıyor, sindirim sistemimiz üzerine de olumlu etkileri bulunuyor. Ayrıca potasyum açısından da zenginler, bu özellikleri ile terle attığımız potasyumun vücudumuza geri alınmasını sağlıyorlar.

İzleyiciler