Onlar Yemek Yemeyi De Unutuyorlar

Kimi kanser türlerine çare bulunup tedavi ediliyor da henüz bu hastalık için çözüm bulunamadı maalesef. Düşmanıma bile vermesin denen türden… Alzheimer’den söz ediyorum. Ailemde 2 Alzheimer hastası var, biri annem diğeri teyzem. Farklı evredeler. Teyzem artık yatalak ve yutkunmayı unuttuğu için özel yöntemlerle besleniyor. Annem ise orta evrede, yemek yemek artık onun için neredeyse eziyet. Sulu yemek istemiyor, peynir, zeytin, ekmek ve çay sıklıkla tercih ettikleri. Onları da morali iyiyse yiyor. Zamanında dağları devirmiş, becerikli bu iki hanımı böyle görmek çok zor. Bakımı ise ayrıca zor! Allah böyle bir dert verdi, algılarımız artık bu yöne açık.

Beslenme, Alzheimer hastalarındaki en önemli sorunlardan biri. Unutkanlıkla birlikte öğün atlama, yetersiz sıvı alma söz konusu. Ayrıca diş sorunları, depresyon sebebiyle iştahsızlık da var ise hastada yetersiz beslenme durumu oluşabiliyor. Hastalık ilerledikçe açlık hissi bozuluyor, dolayısıyla gıdalara ilgi azalıyor. Sindirim, dolaşım ve boşaltım organlarında işlev bozuklukları görülüyor. Bu nedenle hastalığın evrelerine göre doğru ve sağlıklı beslenmenin planlanması gerekiyor. Doğru beslenme, hastanın kaliteli bir yaşam standardını mümkün olduğunca uzun sürdürebilmesi için çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle, hasta yakınlarının ve bakıcılarının bu konuya önem vermesi gerekiyor.

Türkiye Alzheimer Derneği sağlıklı ve doğru beslenmenin Alzheimer hastalığındaki önemini vurgulamak üzere “Sağlıklı ve Lezzetli Mönü Yarışması” düzenliyor.

LezzetliMonu

15 Mart’ta İstanbul’da yapılacak yarışma için başvuru formunu en geç 28 Şubat’a dek doldurmak gerekiyor. Mönülerin hem Alzheimer hastalarının beslenmesine yönelik hem de hasta yakınlarının kolaylıkla uygulayabileceği kadar pratik olması bekleniyor. Mönü; çorba/zeytinyağlı/meyve suyu, ana yemek ve tatlı kategorilerinde olmak üzere 3 çeşit ile hazırlanmalı.

Sapphire Alışveriş Merkezi’ndeki EKS Mutfak Akademisi’nde 15 Mart Cumartesi günü yapılacak yarışmada en beğenilen 10 mönü sahibi yarışacak. Yemekler, Sahrap Soysal, Okan Karacan, Emine Sporel ve Eyüp Kemal Sevinç’ten oluşan jürinin beğenisine sunulacak . İlk 3 mönü için verilecek ödüllerin yanı sıra ilk 50 mönüden oluşan yemek kitabı da Alzheimer Derneği’ne ve hasta yakınlarına destek amaçlı olarak hazırlanacak.

Mönü üzerinde çalışmalara başladım. Katılıp destek vermek isteyenler buradan daha fazla bilgi edinebilir.

Benzer Yazılar

Benzer yazı bulunmamaktadır.

İzleyiciler