Kariyer Sahibi Kültür Mantarından Yapılan Çorba!

Blogun başına geçince malzemeler ve yapılışı dışında bir kaç bilgi eklemek, laflamak isterim hep. İnternette araştırma yaparken hikayeler.net ‘te eğlenceli bir yazı okudum. Yazar, kültür mantarını; eğitimli, çalışan, ekmeğini kazanan, kariyer sahibi ve sözü dinlenen kadınlara benzetiyor. Orman mantarı kadınları lezzetinin, kültür mantarınkinden daha lezzetli olduğunu anlatıyor. Benzetmelerin tamamı için yazıyı okumanızı öneririm.

Protein miktarı yüksek, içeriğinde şeker ve yağ miktarı oldukça az olan mantarı, bol bol tüketmek lazım. Peki aldığımız fazla miktar mantarları nasıl saklamak lazım? Ağzı hafifçe kapatılmış, kahverengi karton veya bez torbalar ile cam kaplarda buzdolabında.

Malzemeler:
200 gr kültür mantarı,
1 yemek kaşığı tereyağ,
1 yemek kaşığı sıvı yağ,
3 yemek kaşığı un,
3 su bardağı süt,
3 su bardağı tavuk suyu,
1/4 demet dereotu,
Tuz, karabiber

Yapılışı:
Mantarları küçük parçalara ayırın. Çorbayı pişireceğiniz tencerede yağları eritin, kızdığında mantarları içine alı ve kavurun. Mantarlar hafifça kızardığında unu ekleyin. Unla mantarları kavurun bu kez. Unun rengi hafifçe sarardığında sıcak sütü ekleyin. Sürekli karıştırarak pütürsüz bir kıvam elde ettiğinizde sıcak tavuk suyunu da ilave edin. Arzu ettiğiniz kadar tuz ve karabiber ekleyin. Çorba kaynayana kadar sürekli karıştırın. Kaynadıktan sonra kıydığınız dereootunu ekleyin ve 5 dakika daha kısık ateşte pişirin.

İzleyiciler