Fairy Lokma Şenliği

Kuru fasulye, hamsi tava ve kavurma derken sıra tatlıda, lokmada! Geleneksel hale gelen Fairy Şenliklerinde katılımcılar bir yandan lezzetli Türk yemeklerini tadarken bir yandan da Fairy’nin yağ çıkarma gücüne tanıklık ediyor. Şenlikler için yemek seçilirken hem Türk Mutfağı’nın en sevilen lezzetleri hem de yağları zor temizlenen, bulaşıkta hanımları zorlayan yemekler olması tercih ediliyor.

Şenlikleri ortak özellikleri; büyük ölçeklerdeki yiyeceklerin devasa mutfak aletlerinde pişirilip halka bedava dağıtılması. Sonra da bulaşıkların Fairy ile zahmetsizce yıkanması.

Geçen yıl düzenlenen “Fairy Kavurma Şenliği”nde 10 aşçı,2.2 mçapındaki tavada 3 ton kavurma pişirdi. “Fairy Hamsi Tava Şenliği”nde ise 3 ton hamsi tüm gün boyunca 8 aşçı tarafından 2.2 mçapındaki dev tavada kızartılıp yaklaşık 18 bin kişiye dağıtıldı.

Bu yılki şenlik kapsamında Türkiye dolaşıldı. Fairy Lokma Şenliği karavanıyla; İzmir, Denizli, Bursa, Ankara, Gaziantep, Konya, Trabzon ve İstanbul’da 3,5 ton lokma dağıtarak 175 bin kişiye ikramda bulundu. Bunca lokma; 500 kg un,7,85 kg yaş maya, 315 kg sıvıyağ, 1.415 kg şeker, 900 kg su ile hazırlandı.

Geçtiğimiz hafta İstinye Eski Tersane Alanı’nda düzenlenen şenliğin son ayağına tanıklık edenler arasındaydım. Markanın reklam yüzü Berna Laçin’in de katıldığı şenlikte, 2 lokma ustası tarafından yapılan 500 kg lokma dağıtıldı. Yemek yazarı Gülhan Kara da lokma pişirirken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını anlattı.