Pazılı Su Böreği

Kış hazırlıkları dendiğinde gözümde ilk olarak; anneannemin bahçesinde yer sofrası başında yufka açan, erişte kesen akrabadan kadınlar canlanır. Bana da oyalanayım diye küçük bir hamur parçası vermişlerdir, boyuma uygun yer sofrasında, boyuma uygun oklava ile haliyle boyuma uygun yufkalar açarım. Yani aslında kurabiye boyutunda.

Ağaç yaşken eğilsin demişler, küçük yaşta elime oklava vermişler ama olmamış. Yufka açamıyorum ben. İşte bu nedenle hazır böreklik, baklavalık ve su böreği yufkalarını takdirle karşılıyorum.

Semt pazarından aldığım körpe ve küçük yapraklı pazıları hangi tarifte değerlendireceğimi düşünürken karşıma su böreği yufkaları çıktı. Aman ne mutlu oldum bir bilseniz, ne zamandır denemek istiyordum. Ambalajdaki tarife göre yufka yapraklarını önce sıcak suya sonra soğuk suya daldırıp sularını süzdüm. Ancak yufkanın yapışmasına engel olamadım. Bir nevi kırpık su böreği oldu.

Börek içi malzemeleri:
1 kg pazı,
2 orta boy kuru soğan,
1 yemek kaşığı tereyağ,
2 yemek kaşığı zeytinyağı,
Tuz ve karabiber

Börek malzemeleri:
1 paket su böreği yufkası,
Sıcak ve soğuk su,
1 yemek kaşığı tuz,
1/2 çay bardağı zeytinyağı,
Yufkaları yağlamak için sıvıyağ,
1 yumurta,
1 tepeleme yemek kaşığı yoğurt,
1 yemek kaşığı sıvıyağ

Yapılışı:
Pazıları ayıklayın, kalın saplarını kesip atın. Bol suda bir kaç kez yıkayın. Bütün pazıları büyük bir tencereye alın, üzerine çıkacak kadar sıcak su dökün ve bir taşım kaynatın, süzgece aktarın. Soğuduklarında avuçlarınızın arasına parça parça pazı alın ve sularını sıkın.

Tereyağ ve zeytinyağını tavada eritin. Küçük parçalara ayırdığınız soğanları ekleyip saydamlaşana kadar kavurun. Pazıları ekleyin, tuz ve karabiber dökün. Kavurma işlemi yaklaşık 15 dakika sürecek. Pazılar sularını salacak ve sonra çekecek.Bu iç malzemeyi soğumaya bırakın ve yufkaların başına geçin.

Orta boy bir tencereye 2/3′ü dolacak kadar sıcak su, 1 yemek kaşığı tuz ve yarım çay bardağı zeytinyağı koyun. Su böreği yufkalarını tek tek suya daldırın ve 10-12 saniye bekleyin, sonra hemen soğuk su dolu kaba alın. Suyunu elinizle süzün ama sıkmayın yoksa benim gibi kırpık börek yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Yağladığınız fırın kabına yufkaları dizmeye başlayın. Aralarına fırçayla sıvıyağ sürün. Su böreği yufka paketinde 6 adet yufka var. Yufkaların yarısında fırın kabına kavrulmuş pazıları yayın. Büyük ihtimalle iç malzemenizden bir kase kadar artacak. Bunu da üzerine yumurta kırıp borani benzeri bir yemek yapıp yiyebilirsiniz.

Diğer 3 yufkayı da aynı işlemden geçirdikten sonra böreğinizin üstüne süreceğiniz sosu yapmalısınız. Yumurta, yoğurt ve 1 yemek kaşığı sıvıyağı çırpın, böreğin üstüne yayın.

Önceden ısıtmaya başladığınız fırınınızda orta derecede, yani 180 derecede üzeri kızarana dek pişirin.

Çok Okunanlar

İzleyiciler