Bu Fasulya 7,5 Lira

Bu yıl Mart ayında vizyona giren “Eyvah Eyvah”ı seyrettiğimden bu yana daha da aynı tadı veren film izlemedim desem inanır mısınız?

Ata Demirer, uzun yıllardır Bozcaada’da yaşıyor, filmin çekildiği sahil kasabası Geyikli’yi ve halkını iyi tanıyor. Yaşanmışlıklarını, yöre halkının alışkanlıklarını ve gerçek kişileri senaryoya başarılı bir şekilde aktarmış. Film müziklerini yapanlardan Serkan Çağrı döktürmüş, oyuncu kadrosu rol yapmamış adeta yaşamış, böylece ortaya sımsıcak bir film çıkmış.

Trakya’nın bir köyünde ninesi ve dedesiyle büyüyen Hüseyin’in iki büyük aşkı var: klarnet çalmak ve hemşire Müjgan. Hüseyin çocukken öldüğünü sandığı babasının gerçekte kim olduğunu duyup İstanbul yollarına düşüyor ve şarkıcı Firuzan ile yolları kesişiyor. Sonunda herkes yine köyün yolunu tutup kız istemeye gidiyor.

Kısaca böyle, uzununa gelirsek…Müjgan’ın balkonunda suladığı pembe gülün saksıdan yayılan ıslak toprak kokusunu da aldım, Hüseyin’in gece dedesiyle sohbet ettiği o ağacın altında yaprakların rüzgarla hışırdamasını da duydum, topuklu ayakkabılarının düğünde oynayan komşu kıza verdiği acıyı da hissettim.

Erkek olmak istedim. Kafa dengi arkadaşlarımla sahile gitmek, denize girmek, çocuk gibi oynamak istedim. Istakoz gibi kızaran tuzlu vücuduma atletimi giyip gece karanlığında rakı sofrasında çay bardağımı tokuşturmak, sevdiğimden söz etmek istedim.

Çok sevdiğim zeytinyağlı fasulye tarifini, bu filmi anlatarak vermek istedim. Film, Ata Demirer’in senaryoyu yazmaya başladığı ilk günden bu yana kulağında ve dilinde olan, Trakya yöresine ait anonim parça “Bu fasulya 7,5 lira” ile başlıyor.

Bu fasulya 7,5 Lira
Hem kaynasın hem oynasın
Aman Halime’m yandan
Severim seni candan

Bu fasulya kaynamaz oldu
Halime Kız oynamaz oldu
Aman Halime’m yandan
Severim seni candan

İki çatal bir de kaşık
İşlerimiz hep karışık
Aman Halime’m aman
Severim seni candan

Zeytinyağlı Taze Fasulye
Malzemeler:
Yarım kilo çalı fasulyesi,
3 orta boy domates,
1 orta boy soğan,
3 diş sarımsak,
1 tatlı kaşığı tuz,
1 tane kesme şeker,
1/2 çay bardağı zeytinyağı

Yapılışı:
Fasulyelerin uçlarını kesip varsa kılçıklarını ayıklayın ve yıkayın. Çalı fasulyesi geniştir, arzu ederseniz uzunlamasına ortadan ikiye kesebilirsiniz. Fasulyeleri, küçük parmağınız uzunluğunda parçalara bölün.

Soğanı küçük küçük kıyın. Kabuklarını soyduğunuz domatesleri küp küp doğrayın. Bunları fasulyelerin üzerine alın. Tuzunu ve şekeri de ekleyip aynı kapta sebzeleri bir süre mıncıklayın.

Tencereye zeytinyağını alın. Kızdığında sebze karışımını dökün. 5-10 dakika boyunca ara ara karıştırın. Ardından kapağı kapatıp ocağınızın en kısık yanan bölümüne koyun. Hiç su eklemeden yaklaşık 35-40 dakika pişirin.

İzleyiciler