Zeytinyağlı Pırasa

Çalışan kadınlardan bir bölümünün yaptığı gibi haftasonları bir kaç çeşit yemek yaparak haftaya hazırlanıyorum. Bu çeşitlerin arasında muhakkak bir zeytinyağlı bulunuyor. Aşağıdaki ölçüleri, çekirdek aileleri ve her öğünde farklı yemek tercih edenleri düşünerek az tuttum.

Malzemeler (2 kişilik):
500 gr pırasa,
1 küçük kuru soğan,
1 yemek kaşığı domates rendesi,
1/2 fincan zeytinyağı,
1 küçük boy havuç,
1 tatlı kaşığı kırık pirinç,
1 kesme şeker,
Yarım limon,
2 fincan su,
Tuz

Yapılışı:
Pırasaları yıkayın, gerekiyorsa sararan, yıpranan üst yapraklarını atın. Yarım parmak uzunluğunda verev parçalara bölün. Havucun kabuğunu kazıyın, halka halka doğrayın. Havuçlar kalın ise yarım halkalar da yapabilirsiniz.

Zeytinyağını tencerede kızdırın, içine küçük parçalara ayırdığınız soğan ile havuç ve pırasaları ekleyin. Kapağını kapatıp orta ateşte 10 dakika pişirin. Pırasaların dibe yapışmaması için tencereyi arada sırada silkelercesine sallayın. Televizyonda görmüşsünüzdür, şefler tavadaki malzemeleri ileri geri hareketle havalandırır ve yer değiştirmesini sağlar. Biz de bu tarifte aynı hareketi tencerenin ağzı kapalıyken yapacağız.

Bu süre bitince tencereye; domates rendesini, kesme şekeri, damak tadınıza uygun düzeyde tuzu, sıktığınız yarım limonu, 2 fincan suyu ekleyin. Silkeleme hareketini tekrarlayın. En üste yıkadığınız kırık pirinçleri ekleyip tencerenin kapağını kapatın ve 20 dakika pişirin.

İzleyiciler