Türk Makarnalarının Lezzet Sırrı, İrmikten Üretilmelerinde Saklı!

Türkiye’de üretilen makarnaların tadına doyulmuyor. Sırrı irmikten üretilmesinde saklı. Yasalar, Türkiye’de makarnanın irmikten üretilmesini zorunlu kılıyor. Yoğun miktarda protein içeren makarnalarımız da böylece yüksek kaliteye sahip oluyor.

Eskiden soğuk su altında durulanan sonra da salçayla renklendirilen makarnalar yerdik. Olsun o zaman da severdim makarnayı, yanında karpuzla. Artık makarnayı soğuk suyla yıkamadan pişiriyoruz. Aslında hala bunun gerektiği durumlar var. Örneğin makarna salatası yapacağız. Sıcak suyun içinden çıkan makarnanın pişme işlemini tamamlamamız gerekiyor, o halde soğuk suyla şöyle bir yıkamalıyız.

Makarnanın pişerken ve piştikten sonra birbirine yapışması da ayrı sorun. Bunu önlemek için makarnamızı bol su kullanarak aşırı pişirmeden hazırlamalıyız. Makarna paketinin üstünde açıklanan pişirme sürelerine sadık kalmalıyız.

Makarnayı çok sevdiğim için her alış verişte kucak dolusu paketlerle dönüyorum eve. Hal böyle olunca onları uygun koşullarda saklamam gerekiyor tabii. Makarna paketlerimizi, serin ve kuru bir yerde pişirmeden bir yıl kadar saklayabiliyoruz. Makarna üreticileri, ilk aldığımız makarnayı, ilk olarak pişirmek ve yeni bir paket açmadan bir önce açtığımız paketi mutlaka bitirmek gerektiğini söylüyor.

Pişirdiğiniz makarnayı bitiremediyseniz (bu bizim evin olasılıklarından değil ya) hava almayan bir kabın içinde 3-5 gün arasında saklayabiliriz. Bir miktar sıvıyağ eklersek, makarnalarımız birbirine yapışmaz. Önemli bir ek bilgi de pişmiş makarnalarımızı soslarıyla karıştırıp saklamamız gerektiği.

Gün, Dünya Makarna Günü olunca makarna yemeden olmaz. Gayet basit ama inanılmaz lezzetli bir önerim var size:

Domates Soslu Makarna
Malzemeler:
350 gr spagetti makarna,
2 litre su,
3 yemek kaşığı zeytinyağı,
1 orta boy kuru soğan,
2-3 diş sarımsak,
400 gr rende domates,
1/2 çay kaşığı toz şeker,
1-2 dal fesleğen,
Tuz,
Arzuya bağlı olarak karabiber, acı biber

Yapılışı:
Kocaman bir tencereye bol su koyup kaynatın. Tuz serptiğiniz -ki bu da bol olsun- suya spagetti makarnalarınızı salın. Hepsi içine girmeyecektir hemen. Su içindeki kısımları yumuşadıkça tepelerinden tencere içine doğru itin. 30 saniyeye kalmadan hepsi su içinde yüzecek.  Makarna poşetinin üstünde yazan süreden 1 dakika eksik sürede pişirin.

Bu arada sosu için, zeytinyağını büyük bir yapışmaz tavaya alın kızdırın. İçine kabuklarını soyduğunuz sarımsakları atıp konusunu verene dek pişirin. Sonra içinden alın. Bu kez küp doğranmış soğanlarda sıra. Tavaya alıp saydamlaşana dek pişirin. Şekeri, damak tadınıza uygun ölçüde tuzu, domatesleri ekleyin. İsterseniz biber takviyesi de yapın. Arada karıştırarak kaynayana dek pişirin. Sosa yapacağınız son ekleme, makarna suyundan bir kepçe kadar eklemek olacak.

Makarnanızı, normal süresinden 1 dakika önce ocaktan alıp süzün. Sos tavasına alıp harlı ateşte 1 dakika pişirin. Bu yöntem Barilla tarafından İtalyan usulü son dokunuş olarak anılıyor. Sosun makarnayla daha iyi bütünleşmesini sağlıyor.

Makarnanızı servis tabağına aldıktan sonra kurdela şeklinde kestiğiniz taze fesleğen ile süsleyin.

İzleyiciler