Tortilla Çorbası – Tortilla Soup

Tayvanlı Yönetmen Ang Lee, 90’ların başında, henüz Hollywood’ta popüler olmadığı yıllarda, özgün ve bağımsız filmlerden oluşan aile üçlemesini çekti. Bu filmlerden biri olan 1994 yapımı, “Eat Drink Man Woman” yönetmene Oscar adaylığı getirdi. Şimdi size tanıtacağımız Tortilla Çorbası da, bu filmin Amerikan versiyonu.

Meksika kökenli Amerikalı Şef Martin Naranjo, üç yetişkin kızıyla birlikte yaşar. Çok sevdiği eşi 15 yıl önce ölmesine rağmen, kendine sadece kızları ve mutfağı çevresinde bir hayat kurar. Acı kaybından bu yana hayattan olduğu kadar yemeklerden de tat alamaz, kokularını duyamaz.

Evin diğer sakinlerinden, en büyük kızı Leticia; dinine bağlı, muhafazakar bir kimya öğretmenidir. En küçük kızı Maribel ise üniversiteyi kazanmasına rağmen, ne yapacağını bilemez, isyankar halde ortalarda dolanır. Brezilyalı sevgilisi yaşam biçimiyle kafasını daha da karıştırır.

Martin, küçüklüğünden bu yana yemeğe ilgi duyan ortanca kızı Carmen’i, olabildiğince mutfaktan uzak tutmaya çalışır, MBA yapmasını teşvik eder. Sonunda Carmen, kariyer basamaklarını başarıyla tırmanır.

Martin, geleneksel olarak her pazar günü ziyafet sofrası hazırlayarak ailesini bir araya getirir. Komşuları Yolanda, annesi Hortensia ve kızı April de bu sofralarda zaman zaman yer alır. Pazar yemeklerinde sıklıkla Leticia ve Carmen’in çatışmalarına tanık olunur.  Film karakterlerinin kararlarını, bu sofralarda yaptıkları “Size bir haberim var!” anonslarının ardından duyarız. Bu haberler aileyi önce allak bullak eder ancak filmin sonu tatlıya bağlanır.

Meksika Mutfağı’nda önde gelen yemek çeşitlerinin yapımlarına tanık olacağınız, uzun yemek pişirme sahneleriyle dolu film, mutfak meraklılarını ziyadesiyle memnun edecek cinsinden. Yemek yapmak başrol oyuncusu Hector Elizondo’nun eline yakışıyor, bununla birlikte o nefis, şık sofraları kuranlar aslında Food Network’te yayınlanan Too Hot Tamales programının sunucuları da olan şefler Mary Sue Milliken ve Susan Feniger.

Şef Martin, film boyunca bir orduyu doyuracak kadar çok yemek yaptı ama bunları kim yedi çok merak ediyorum! Hepi topu 3 çıtı pıtı kızıyla sofraya oturuyor. Yiyemediklerini diğer pazar gününe kadar bile tüketemezler emin olun. Diğer yandan güzel görünmeleri için başvurulan hileler yemekleri çekim ekibine yar etmemiştir kanımca.

Arada ortanca kız Carmen’den içki kadehlerinin tokuşturulma nedenlerinden birini de öğrendim. Benim gibi şimdiye dek duymamışlar için paylaşıyorum. İçkinin rengini görürüz, koklarız, elimizde kadehi hissederiz, tadına da varırız. Ancak beş duyumuzdan biri olan duymadan mahrum kalırız. İşte bu eksiği gidermek için kadehleri tokuşturup “çın!” sesini duyduk mu bütün duyularımız tatmin olur.

Yönetmen      : Maria Ripoll

Senaryo          : Tom Musca, Ramon Menendez, Vera Blasi

Oyuncular      : Hector Elizondo, Jacqueline Obradors, Elizabeth Pena, Tamara Mello, Constance Marie, Raquel Welch, Nikolai Kinski, Paul Rodriguez,

ABD yapımı, 2001