Önen ve Braggiotti’nin Tramisumania’sı

Binnur Akhun Önen ve Zeynep Braggiotti, yemeğe tutkuyla bağlı iki kadın. Ayrı şehirlerde olmalarına rağmen yılmayıp bir kitap yazdılar: İtalyan Aşkı. Tutkuları onları öyle bir yere getirdi ki artık Gourmand World Cookbook Awards 2010 (Dünya Yemek Kitapları Ödülü), Dünya Mutfağı kategorisinde Akdeniz Dun Gifford Ödülü’nde üçüncülük elde etmiş birer yazarlar. Kendilerini canı gönülden kutluyor ve takip etmeye devam ediyorum.

Nasıl mı? İkisi de birer blogger: http://anlatanne.blogspot.com/ ve http://mutfakrobotu.blogspot.com/ . Aynı zamanda da Martı Dergisi yazarları arasında yer alıyorlar. Şubat sayısının konusunu Tramisumania’ya ayırdılar. Tiramisu Ekmeği tarifini işte buradan aldım. Pek lezzetli, fıstık ezmesiyle de güzel bir uyum yakaladı.

Tiramisu Ekmeği
Malzemeler:
4 yemek kaşığı krem peynir,
3/4 kap granül kahve,
2+ 1/2 yemek kaşığı toz şeker,
Yarım çay kaşığı tuz,
2+ 1/2 kap un,
2 çay kaşığı instant maya,
1/3 kap çikolata kaplı kahve drajeleri

Yapılışı:
1 tatlı kaşığı granül kahve ve suyla 3/4 kap kahve hazırlayın, ancak sıcak olmamalı. Ekmek makinesinin pişirme bölümüne, kahveyi ve krem peyniri koyun. Drajeler dışındaki kuru malzemeleri eleyerek bir araya getirin. Bu karışımı da makineye dökün.

Makinede, yumuşak bir ekmek elde edebileceğiniz program seçin. Bip sesi geldiğinde çikolatalı kaplı kahve drajelerini ekleyin.

İzleyiciler