Haydari ve Boza Birer Köpek Adı

Haydari ve Boza birer köpek adı. Onlar, karısının çorbasını ilaç niyetine içen, Ya Sonra filminin kahramanı Adem’in köpekleri.

Adem ne zaman ki grip belirtileri gösterir, hemen o çorbayı içer ve kendine gelir. Filmin başlarında Didem’i sinirle çorba yaparken görürüz. Kocası yine onun isteklerini, hayallerini, düşüncelerini dikkate almamış, hastalığını öne sürüp karısını mutfağa göndermiştir.

Filmin ilerleyen sahnelerinde Adem pişmanlıkla karısının peşinden koşar. Ama ne yazık ki ipler kopma noktasına gelmiş, Didem eşyalarını toplamak üzere eve uğramıştır. Sehpa üstündeki ilaçları görünce dayanamaz çorba yapar ve çıkar.

Sezen Aksu’nun “Seni kimler aldı?” parçası çalarken Adem boş eve girer, şöyle bir derin nefes aldığında o koku gelir burnuna. Sonrası… Bir tas çorbayı kaşıklarken haykırarak ağlar.

Didem’den tarifini alma fırsatım olmadı, ancak filmdeki sahnenin gelişinden bunun pirinçli tavuk çorbası olduğunu tahmin ediyorum. Zira bu yazıyı okudukça, annemi ve çocukluğumun hasta çorbasını anmak istiyorum.

 

 

İzleyiciler